101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czy poznamy prawdę o Żołnierzach Wyklętych? Zastanawiali się politycy w Radiu Kielce

Data publikacji: 04.03.2018 13:53
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Studio Polityczne Radia Kielce
Kielce. 04.03.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Komunistyczna propaganda przez lata zacierała prawdę historyczną o losach Żołnierzy Niezłomnych. Czy jest szansa, że w końcu uda się pokazać prawdziwy obraz tamtych lat? - na to pytanie próbowali odpowiedzieć goście studia politycznego.

Posłuchaj Studia Politycznego Radia Kielce

Zdaniem posła Marka Kwitka z Prawa i Sprawiedliwości okres PRL w kwestii Żołnierzy Niezłomnych zrobił wiele złego, zwłaszcza, jeśli chodzi o zakłamywanie heroicznej walki wielu lokalnych bohaterów. - Sukcesem ostatnich lat jest ustanowione w 2011 roku święto, które obchodzimy 1 marca, Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Bardzo się cieszę, że młode pokolenie jest zafascynowane losami wielkich patriotów, którzy są przecież bohaterami lokalnymi i rozpoznawalnymi - mówi poseł Kwitek. Jak zauważył, wzrasta też liczba osób, które chcą upamiętniać Żołnierzy Niezłomnych, choćby przez organizację i udział w takich imprezach, jak np. Bieg Tropem Wilczym. - Niezrozumiałe jest jednak to, że do tej pory walczy się z prawdą, dlatego trzeba edukować młode pokolenia, bo tutaj są wzorce doskonałe. To oni walczyli o Polskę Niepodległą, kiedy kończyła się okupacja hitlerowska, dla nich wojna się nie skończyła, to było dla nich kolejne powstanie narodowe - powiedział Marek Kwitek.

Marek Kwitek, PiSKielce. 04.03.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Magdalena Fogiel-Litwinek z Kukiz '15 stwierdziła, że należy się cieszyć, że doczekaliśmy czasów, w których możemy głośno mówić o Żołnierzach Niezłomnych. - Wreszcie rozpoczęła na ten temat dyskusja. Proszę mi powiedzieć, kto 10 czy 15 lat temu słyszał o rotmistrzu Pileckim, nikt o nim nie słyszał, a to jest naprawdę polski bohater. Bardzo cieszę się, że jest taki ruch w społeczeństwie, że wreszcie zaczynamy dostrzegać Żołnierzy Niezłomnych, o których nie wolno było wcześniej mówić - dodała Magdalena Fogiel-Litwinek.

Magdalena Fogiel-Litwinek, Kukiz '15Kielce. 04.03.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Lucjan Pietrzczyk z PO stwierdził z kolei, że nigdy nie dojdziemy do prawdy robiąc z historii widowisko polityczne i partyjne. - To jest dalej dzielenie Polaków na to, kto jest patriotą, a kto nie. Losy żołnierzy były bardzo skomplikowane, dlatego od oceny działań wojskowych jest IPN. Lucjan Pietrzczyk dodał, że ma poczucie, że zgubiliśmy proporcje, zapominając o dokonaniach żołnierzy AK.

Lucjan Pietrzczyk, POKielce. 04.03.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Zdaniem Mateusza Żukowskiego z Nowoczesnej, to historycy powinni zajmować się badaniem losów Żołnierzy Niezłomnych. - Smutne, jest to, że urządzamy politykę na mogiłach bohaterów, mamy piękne przykłady wielkich patriotów, których losy powinniśmy poznać i przekazywać to naszym dzieciom - powiedział.

Mateusz Żukowski, NowoczesnaKielce. 04.03.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Według Grzegorza Gałuszki z PSL, musimy dążyć do poznania prawdy o Żołnierzach Niezłomnych i powinni to robić historycy. - Powinniśmy odgraniczyć tych, którzy walczyli przeciwko władzy komunistycznej a tych, którzy wykorzystywali ten ruch do innych celów - dodał.

Grzegorz Gałuszka, PSLKielce. 04.03.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution