101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

"Tropem Wilczym" pobiegli również w Busku

Data publikacji: 04.03.2018 15:55
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Bieg "Tropem Wilczym" w Busku-Zdroju
Busko-Zdrój. 04.03.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Ponad 100 uczestników zgromadził pierwszy Bieg "Tropem Wilczym" w Busku-Zdroju. W wydarzeniu honorującym i upamiętniającym żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego wzięli udział harcerze, uczniowie buskich szkół, mieszkańcy i kuracjusze.

Uczestnicy biegu wystartowali z alei Mickiewicza i na symbolicznym dystansie 1963 metrów, nawiązującym do roku śmierci ostatniego walczącego żołnierza wyklętego, pokonali trasę wiodącą wzdłuż buskiej promenady w stronę Starego i Nowego Parku Zdrojowego.  

Organizatorem biegu było buskie Stowarzyszenie Tukidydes. Jak podkreślił jego prezes, Adrian Szczerba, pierwsza edycja buskiego biegu pamięci cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego będzie kontynuowana w przyszłości. Dodał, że wydarzenie w Busku jest odpowiedzą na coraz większe zainteresowanie tą formą kultywowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych w całej Polsce. - Pierwszy bieg okazał się dużym sukcesem i pokazał, że w buszczanach jest duży potencjał. Są osoby, które chcą biegać i czcić w ten sposób pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, co bardzo nas cieszy - zaznaczył Adrian Szczerba.   

Najsilniejszą reprezentację w buskim Biegu "Tropem Wilczym" stanowiła prawie 40-osobowa grupa ze 127. Buskiej Gromady Zuchowej ze Szkoły Podstawowej w Siesławicach. Wśród nich byli m. in. Karol Paw, Sebastian Nowak i Jakub Brych. Wszyscy zgodnie podkreślili, że bieg był dla nich dużym przeżyciem. Na harcerskich zbiórkach bardzo często poznają historię o tragicznych losach polskich żołnierzy walczących po wojnie w ruchu oporu. - Oddali swoje życie za wolną Polską i nie dali się złamać, dlatego musimy o nich pamiętać - uważa Karol Paw.

Opiekun grupy zuchów, Barbara Skrzypek tłumaczy, że z okazji Biegu "Tropem Wilczym", szkoła w Siesławicach przygotowała specjalny baner poświęcony pamięci "Niezłomnych". Znalazł się na nim m. in kadr z filmu „Historia Roja” i przedwojenne godło Polski. - W szkole mamy wydrukowane portrety Żołnierzy Wyklętych, historię których z pasją przybliżamy naszym uczniom. Jeden z nich przygotował na ostatnie spotkanie prezentację o rotmistrzu Pileckim - dodaje Barbara Skrzypek.  

W programie buskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" znalazł się również spektakl "I nie zapomnij o mnie" przygotowany przez grupę teatralną "Pegaz" i msza święta w kościele zdrojowym św. Brata Alberta.

We wszystkich Biegach "Tropem Wilczym", które od sześciu lat organizuje Fundacja Wolność i Demokracja, wzięło udział około 70 tysięcy biegaczy z 333 miast w Polsce i 8 za granicą. W regionie biegi pamięci odbyły się również w Kielcach, Starachowicach, Sandomierzu, Sulisławicach, Włoszczowie i Chrobrzu.   

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution