101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Pieśni pasyjnych można było wysłuchać w Krynkach

Data publikacji: 04.03.2018 16:05
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Koncert pieśni pasyjnej
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Cykl koncertów pasyjnych rozpoczęła nieformalna grupa muzyków z Ostrowca Świętokrzyskiego. Celem spotkań jest połączenie elementów muzykoterapii, którą wykonawcy zajmują się zawodowo, z rozważaniami wielkopostnymi. Koncerty odbywają się już po raz trzeci, w tym roku zaplanowano cztery spotkania.

Dziś odbył się pierwszy, w Krynkach, w gminie Brody. Kolejnych będzie można wysłuchać w Starachowicach i Ostrowcu. Podczas koncertu wykorzystywane są dwa instrumenty: saksofon i syntezator.

Marcin Walas, jeden z wykonawców, zaznacza, że koncerty nie obejmują liturgii, głównie z tego względu, że saksofonu nie można używać podczas mszy świętej, a ten instrument doskonale się sprawdza w muzyce refleksyjnej. Koncerty łączą dwie funkcje: służą refleksji modlitewnej, są też artystycznymi spotkaniami z muzyką.

W repertuarze są tradycyjne pieśni wielkopostne: "Jezu Chryste, Panie miły", "Krzyżu Chrystusa", czy "Ogrodzie Oliwny". Jak podkreśla Szymon Pocheć, prezentowane są także indywidualne kompozycje obu muzyków, które powstały na potrzeby tego cyklu spotkań pasyjnych.

Dla odbiorców koncerty są okazją do poznania innego wymiaru muzyki. Podkreślają, że traktują je, jako okazję do modlitwy, ale także poznanie pieśni religijnych w innym wydaniu, niż słyszane na co dzień.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution