101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Armia szuka chętnych

Data publikacji: 05.03.2018 06:03
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Jędrzejów. Kwalifikacja wojskowa
Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

W Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie trwa kwalifikacja wojskowa. Pod kątem predyspozycji i stanu zdrowia dla potrzeb czynnej służby wojskowej Powiatowa Komisja Lekarska przebada prawie 500 młodych mężczyzn z powiatu jędrzejowskiego.

- Do kwalifikacji wzywani są mężczyźni urodzeni w 1999 roku jako rocznik podstawowy oraz urodzeni w latach 1994-1998, wobec których nie orzeczono jeszcze kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej - mówi Zbigniew Węglowski, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym.

Jak dodaje, najczęstszym powodem nieodebrania zawiadomienia, a tym samym niestawienia się jest ich pobyt za granicą, dlatego wzywani są do 24 roku życia. Jeżeli osoba odebrała wezwanie, a nie ma usprawiedliwienia i nie zgłasza się, stosowane są takie środki jak wniosek na policję o doprowadzenie takiej osoby przed komisję lekarską.

- Mogą być też stosowane kary grzywny - dodaje Zbigniew Węglowski.

Niektórzy młodzi mężczyźni, którzy zgłosili się na badania już deklarowali, że swoją przyszłość chcieliby związać z wojskiem. Jak mówili Wojciech Orłowski z Mieronic oraz Sebastian Mędyk z Chorzewy, najpierw chcą skończyć szkołę, a potem spróbować w wojsku. Jak mówią, interesują się wojskiem.

Do kwalifikacji wojskowej mogą stawić się również ochotnicy - mężczyźni i kobiety, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat. W trakcie badania należy mieć ze sobą: dowód osobisty, dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 3×4 cm oraz dokumenty stwierdzające wykształcenie.

Kwalifikacja wojskowa potrwa do 26 marca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution