101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Strzałkowie mają pomysł, jak zachęcić rolników do rozwijania przedsiębiorczości

Data publikacji: 05.03.2018 10:45
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Strzałków. Budynek po byłym skupie owoców, w którym powstanie inkubator przetwórczy
Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W Strzałkowie, w gminie Stopnica, powstanie nowoczesny inkubator przetwórczy. Będzie to drugi tego typu, po inkubatorze w Dwikozach, obiekt w regionie. Społeczna przetwórnia ma zachęcać do rozwijania przedsiębiorczości i promować zdrową żywność, a także pozwolić rolnikom w pełni wykorzystać uprawiane przez nich owoce i warzywa.

Jak informuje Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy, przetwórnia powstanie w byłym budynku spółdzielni ogrodniczej, w którym przed laty prowadzony był skup owoców. Dodaje, że obiekt będzie przeznaczony przede wszystkim dla mieszkańców prowadzących małe gospodarstwa. Powstałe w przetwórni produkty, rolnicy będą mogli przeznaczyć na własny użytek lub na sprzedaż.

- Nie chodzi o produkcję przemysłową. Z przetwórni będą mogli nieodpłatnie korzystać przede wszystkim drobni rolnicy, koła gospodyń wiejskich i mieszkańcy, którzy uprawiają owoce i warzywa w przydomowych ogródkach - tłumaczy burmistrz.

- Chcemy propagować zdrową, własną żywność produkowaną z owoców i warzyw z własnych ogródków i sadów - dodaje.

W przetwórni ma funkcjonować m.in. wielofunkcyjne urządzenie do rozdrabniania i podgrzewania, a także kuchnia gazowa, piec konwekcyjny, mikser wielozadaniowy oraz suszarnia.

Inicjatywę władz gminy pozytywnie ocenia sołtys Strzałkowa, Grzegorz Rokosz. Jego zdaniem z przetwórni będzie korzystało wielu mieszkańców gminy.

- Dużą część owoców, które przywozi się z giełdy i nie da się ich już sprzedać, będzie można teraz przerobić na przykład na zdrowy i ekologiczny sok. Nie trzeba będzie ich wyrzucać. W pełni będzie można wykorzystać cały plon - uważa Grzegorz Rokosz.

Sołtys dodaje, że na terenie gminy jest wielu sadowników. Gmina słynie w szczególności z uprawy truskawek, a w tamtejszych sadach uprawiane są głównie jabłka, czereśnie, morele i brzoskwinie.

Prace adaptacyjne przy tworzeniu przetwórni mają się rozpocząć w tym roku. Będą kosztowały około miliona złotych. Gmina ubiega się o ich dofinansowanie z pieniędzy unijnych.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution