101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Burmistrz i starosta cenzurują uroczystości patriotyczne [LIST]

Data publikacji: 05.03.2018 13:49
Autor: Wiktor Dziarmaga , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Marek Kwitek, PiS
Kielce. 04.03.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek wystosował list otwarty do mieszkańców Sandomierza i powiatu sandomierskiego, w którym zarzuca władzom samorządowym burmistrzowi i staroście cenzurę uroczystości patriotycznych.

Jako przykład podaje ostatnie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane przez samorządy, które odbyły się nie 1 marca, ale w niedzielę 25 lutego, bez udziału wojska i pocztów sztandarowych sandomierskich szkół. Ponadto - jak pisze parlamentarzysta - skandalem jest fakt, że władze samorządowe zakazały możliwości uczestnictwa młodzieży również w uroczystościach organizowanych przez niego i Jednostkę Wojskową w Sandomierzu 1 marca. W związku z tym Marek Kwitek wystosował do mieszkańców Sandomierza i powiatu sandomierskiego list otwarty, w którym wyraża swoje ubolewanie w sprawie cenzurowania obchodów tak ważnego święta.

- Od samego początku wraz z jednostką wojskową organizowaliśmy uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu 1 marca. Chciałem przeprosić mieszkańców i wyjaśnić im sytuację, za którą odpowiedzialne jest starostwo powiatowe, które jako organ prowadzący wydało zakaz sandomierskim szkołom uczestniczenia w uroczystościach organizowanych w miniony czwartek – zaznacza.

Jak podkreśla parlamentarzysta, władze samorządowe organizując obchody dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych 25 lutego chciały zdyskredytować przygotowane przez niego i pozostałe stowarzyszenia uroczystości.

- Skandalem jest również nazywanie uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych politycznym widowiskiem - twierdzi Marek Kwitek.

Odpowiadając na te zarzuty Stanisław Masternak, starosta sandomierski twierdzi, że poseł przygotowywał uroczystości bez konsultacji z samorządem, dlatego doszło do nieporozumienia. Dodał jednocześnie, że harmonogram wydarzeń patriotycznych w których udział miały brać poczty sztandarowe był ustalany na początku roku, o czym wiedzieli przedstawiciele wszystkich szkół. Zgodnie z tym harmonogramem ustalono, że Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie organizowany 25 lutego. 

- Starosta twierdzi, że nikomu nie zabraniano udziału w uroczystościach. Poseł Kwitek oraz przedstawiciele wojska nie kontaktowali się z nami w sprawie uroczystości, które odbyły się 1 marca, dlatego nie mamy obowiązku, aby zmuszać młodzież do uczestnictwa w nich - podkreśla starosta.

Dodaje, że skoro poseł i jednostka robili sobie własne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nie zwracając się o współpracę, to starostwo nie ma obowiązku wysyłania młodzieży na wiece polityczne przy tym mrozie.  

Z kolei członek zarządu powiatu Marcin Piwnik, pytany wcześniej o brak pocztów sztandarowych na organizowanych przez samorząd uroczystościach w niedzielę 25 lutego twierdził, że pocztów nie było, młodzież była na zimowych feriach, a ponadto był wówczas wielki mróz.  

Z kolei burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski w rozmowie z Radiem Kielce przyznał, że nie zapoznał się z treścią listu posła Marka Kwitka, w związku z tym nie chce komentować zarzutów kierowanych pod swoim adresem. 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca w Sandomierzu oprócz parlamentarzysty oraz Jednostki Wojskowej organizowali także Związek Strzelecki Strzelec, Zarząd Powiatowy PiS oraz Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej.

 

List otwarty posła Marka Kwitka do mieszkańców Sandomierza i powiatu sandomierskiego:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution