101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Niezwykła lekcja historii w Ostrowcu

Data publikacji: 05.03.2018 17:45
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Korowód Niepodległości
Ostrowiec Św.. 05.03.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Kilkuset uczniów z ostrowieckich szkół podstawowych i gimnazjów wzięło udział w "Korowodzie Niepodległości". Inicjatywa wojewody świętokrzyskiego spotkała się z żywym zainteresowaniem. Jak zaznaczyła Agata Wojtyszek, Kielce i całe województwo mają powinność moralną, aby oddać cześć bohaterom niepodległości.

Sposoby docierania do dzieci są różnorodne. Wystawa przedstawiająca drogę Polski do niepodległości będzie prezentowana w wielu szkołach i instytucjach. Dużym zainteresowaniem cieszy się także fotobudka, w której można sobie zrobić zdjęcie na tle historycznym. Kolejnym ciekawym punktem spotkania jest strzelnica, ta interesuje głównie chłopców.

W spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści. Senator Jarosław Rusiecki podkreślał, że "Korowód Niepodległości" pokazuje blaski i cienie historii Polski. Szczególny wymiar ten fakt zyskuje w kontekście dzisiejszej daty, 5 marca. W 1940 roku właśnie 5 marca Stalin podpisał wyrok śmierci na polskich oficerów zgładzonych później na Wschodzie - dodał senator.

Poseł Andrzej Kryj zaproponował uczniom konkurs literacki "Dziękuję Ci za Niepodległą. List do..."
Grzegorz Nowak, nauczyciel historii w Katolickiej Szkole Podstawowej zaznaczył, że "Korowód Niepodległości" daje uczniom możliwość zobaczenia samych siebie w szerokim kontekście wspólnoty rówieśników i przodków.

Uczniowie mówili, że zarówno wykłady, jak i pokazy militariów robią na nich duże wrażenie.
Podczas spotkania można było zobaczyć eksponaty z Muzeum Historii Kielc i Muzeum Orła Białego w Skarżysku. Większość pokazanych przedmiotów, to oryginały, a uczniowie mogli dotknąć ich osobiście. Dzieciom towarzyszyły także pluszowe postacie małego patrioty i Marszałka Piłsudskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution