101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zniszczyli symbol totalitaryzmu. Sąd umorzył postępowanie

Data publikacji: 06.03.2018 08:18 / Data aktualizacji: 06.03.2018 17:18
Autor: Wiktor Dziarmaga , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Rozprawa mężczyzn oskarżonych o oblanie pomnika w Rząbcu czerwoną farbą

Rozprawa mężczyzn oskarżonych o oblanie pomnika w Rząbcu czerwoną farbą
Włoszczowa. 23.01.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Sąd rejonowy we Włoszczowie umorzył postępowanie w sprawie trzech mężczyzn oskarżonych o zdewastowanie totalitarnego pomnika w Rząbcu, w gminie Włoszczowa. Decyzję tłumaczył znikomą szkodliwością czynu. Zdaniem sądu, obelisk symbolizuje ustrój totalitarny, więc zgodnie z obowiązującym obecnie prawem i tak zostanie zlikwidowany. Dlatego czyn, którego dopuścili się, nie jest przestępstwem.

Oskarżeni we wrześniu ubiegłego roku oblali znajdujący się na prywatnej posesji obelisk poświęcony Armii Ludowej oraz sowietom, którzy zginęli we wrześniu 1944 roku w walce z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych. Tłumacząc swoją decyzję stwierdzili, że zrobili to z premedytacją, ponieważ godził on w prawdę historyczną, i kłamliwie przedstawiał historię Narodowych Sił Zbrojnych.

Oskarżonych mężczyzn bronił prawnik z Instytutu Ordo Iuris Maciej Kryczka. Po ogłoszeniu wyroku stwierdził, że jest on satysfakcjonujący. Jak zaznaczył, takie było stanowisko procesowe obrony. Dodał, że sąd potwierdził, że oblanie farbą pomniku, który w sposób oczywisty przekłamuje historię, nie jest przestępstwem. Mecenas stwierdził jednocześnie, że instytut złoży skargę na działania funkcjonariuszy policji, którzy zmuszali oskarżonych do przyznania się do winy i do popełnienia rzekomego przestępstwa. 

Paweł Pałgan jeden z oskarżonych stwierdził, że jest zadowolony z wyroku. Jak powiedział, pomnik w Rząbcu jest symbolem zniewolenia Polski. Dodał jednocześnie, że jest za tym, aby pomniki były objęte ochroną prawną, ale powinno to dotyczyć tych obelisków, które odnoszą się do podniosłych wydarzeń i bohaterów narodowych.

- Pomnik w Rząbcu jest tego karykaturą - stwierdził.

Obelisk w Rząbcu został ustawiony w 10. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej. Jest poświęcony Armii Ludowej i sowietom. Napis na monumencie brzmi: „Oddziały Armii Ludowej i partyzantów radzieckich zostały podstępnie napadnięte przez wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów NSZ Bohuna”. Wyrok nie jest prawomocny.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution