101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Koprzywnicy możesz zdobyć zawód sadownika, piekarza i mechanika

Data publikacji: 06.03.2018 13:07
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Zakład przetwórczy w Koprzywnicy
Koprzywnica. 24.11.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Koprzywnicy powstała szkoła branżowa I stopnia. Od nowego roku szkolnego będzie kształcić w kilku kierunkach, ale branżą wiodącą będzie sadownictwo. Ma to związek z nowym zakładem przetwórczym niemieckiej firmy Deher, który powstał w Koprzywnicy i jest na etapie rozruchu technologicznego. Produkuje soki.

Jak poinformował burmistrz Koprzywnicy Marek Jońca dyrekcja szkoły ma już podpisaną umowę o współpracy z tym zakładem. Zakłada m. in. organizowanie praktyk w przetwórni, jak i w  zakładach w Niemczech. Firma zaangażuje się także w wyposażenie szkoły.

Szkoła będzie kształcić w następujących kierunkach: sadownictwo i ogrodnictwo, obsługa maszyn przemysłu spożywczego, piekarnictwo i mechanik. Niewykluczone, że uruchomiony zostanie jeszcze jeden kierunek tj. zawodowy kierowca.

Janusz Suszyna, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu uważa, że taka szkoła to dobry pomysł pod warunkiem, że znajdą się uczniowie. Dodał, że dużą rolę odegrają w tym zakresie doradcy zawodowi, którzy rozmawiając z młodzieżą kończącą gimnazjum, naświetlą im wszystkie pozytywne aspekty nauki w takiej placówce. Janusz Suszyna zaznaczył, że w skali powiatu kierunkiem niepowtarzalnym jest ten dotyczący obsługi maszyn przetwórstwa spożywczego, szczególnie w kontekście istniejącego w Koprzywnicy niemieckiego zakładu.

Szkołę będzie prowadzić gmina. Na ten cel zostaną zaadaptowane pomieszczenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących, w których było gimnazjum. Praktyki dla uczniów uczących się na mechanika odbywać się będą w warsztacie samochodowym, z którym współpracować będzie szkoła, a przyszli piekarze naukę zawodu odbywać będą w dwóch piekarniach funkcjonujących w Koprzywnicy.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution