101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uczniowie zdecydowali, jakie książki trafią do świętokrzyskich bibliotek

Data publikacji: 06.03.2018 13:53
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Biblioteka
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Prawie 1,7 miliona złotych dostaną szkoły z naszego regionu na zakup książek do swoich bibliotek. Pieniądze pochodzą z "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" realizowanego przez polski rząd. W naszym regionie pieniądze trafią do 178 szkół. Maksymalna kwota przeznaczona na zakup książek to 15 tysięcy złotych, z czego rządowe dofinansowanie wynosi do 12 tysięcy złotych, a pozostała suma to wkład własny szkoły.

Co ważne, o tytułach, które trafią do szkolnych bibliotek decydowali uczniowie. Jak mówi Elżbieta Barańska, nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 15 w Kielcach, przed złożeniem wniosku o dofinansowanie szkoła przeprowadziła ankietę wśród dzieci. - Miały one za zadanie podać trzy tytuły książek, które chciałyby zobaczyć w naszej bibliotece. My wybraliśmy te powieści, które pojawiały się najczęściej i będziemy je kupować. Ważne, że dzięki dofinansowaniu uda nam się odbudować księgozbiór – zapewnia Elżbieta Barańska.

Wśród najczęściej zgłaszanych przez uczniów tytułów są m. in. powieści Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie, książki z cyklu "Magiczne Drzewo" oraz komiksy. Pojawiają się też książki przygodowe, a nawet powieści romantyczne.

Ada i Marta uczennice szkoły przy ulicy Leszczyńskiej są zadowolone, że to uczniowie mieli możliwość wybrania książek, które chcieliby zobaczyć w bibliotece. - Młodzi ludzie wiedzą, co chcieliby przeczytać i dobrze, że te książki pojawią się w naszej bibliotece. Na pewno chętnie wypożyczane będą powieści przygodowe, książki romantyczne, fantastyka – mówią dziewczyny.

Biblioteka w SP nr 15 prowadzi też akcję podziel się książką. Uczniowie mogą oddawać do biblioteki swoje powieści, które już czytali, dzięki czemu liczba dostępnych tytułów stale rośnie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution