101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Unikalne historyczne zdjęcia w Opatowie

Data publikacji: 06.03.2018 15:14
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
Komentarze

Opatów. Wystawa na 100-lecie odzyskania niepodległości
Opatów. 06.03.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Unikalne zdjęcia sprzed 100 lat z Opatowa i okolic można oglądać na wystawie ustawionej w podcieniach opatowskiego magistratu. Instalacja jest inicjatywą Urzędu Miasta, nawiązującą do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawę przygotował historyk Marek Lis, który pasjonuje się czasami I wojny światowej od ponad 20 lat. Wybrał 30 zdjęć, które pochodzą z jego prywatnej kolekcji. Odszukał je m.in. w publikacjach: rosyjskich, austriackich, niemieckich czy brytyjskich. Jak mówi, wiele z nich można nazwać unikatami.

Pierwsze trzy tablice wystawy dotyczą samych walk w czasie I wojny, rozegranych w okolicach Opatowa. Jak mówi Marek Lis, za każdym razem brało w nich udział po kilkadziesiąt tysięcy walczących, czyli nie były to niewielkie potyczki.

- Pierwsze dwie miały miejsce w 1914 roku: bitwa pod Opatowem - 4 października i bitwa nad Opatówką od 1 do 3 listopada. W 1915 roku w maju i czerwcu rozegrała się duża bitwa między wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi - wymienia historyk.

Pozostałe plansze związane są już z okupacją austro-węgierską. Obrazują codzienne życie mieszkańców Opatowa jak np. targ czy skup zboża, ale także uroczystości patriotyczne czy wydarzenia polityczne. Na jednym ze zdjęć uchwycony został moment odczytania Aktu 5 listopada, czyli wydarzenia zwiastującego odzyskanie niepodległości.

- Zdjęcie z 1916 roku, tzw. Akt 5 listopada. Tu fotograf ujął ludność Opatowa na rynku przed komendą austro-węgierską, gdzie obecnie znajduje się Urząd Miasta. Tu następuje to odczytanie aktu - mówi Marek Lis.

Jak mówi burmistrz Opatowa Andrzej Chaniecki, planowane są jeszcze inne wydarzenia po to, aby godnie uczcić 100 lat niepodległej ojczyzny. Jak mówi, wiele wydarzeń jest jeszcze w sferze planowania, ale już teraz wiadomo, że oficjalne rozpoczęcie obchodów magistrat zainauguruje w czerwcu podczas Dni Opatowa. Jesienią zorganizowana zostanie konferencja naukowa na temat odzyskiwania niepodległości przez Polskę.

- Oczywiście 11 listopada będą uroczystości, planujemy zorganizować koncert - mówi burmistrz.

Zaznacza też, że więcej pomysłów przedstawi podczas marcowej sesji Rady Miasta. Ma nadzieję, że włączą się do nich także szkoły, instytucje i stowarzyszenia działające na terenie miasta.

Wystawę w podcieniach Urzędu Miasta i Gminy będzie można oglądać do końca roku. Autor wystawy, Marek Lis, przygotowuje także na czerwiec publikację dotyczącą Opatowa w kontekście odzyskania niepodległości.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution