101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dyrektor pogotowia naruszyła kodeks? Inspekcja Pracy popiera zwolnionych ratowników

Data publikacji: 06.03.2018 16:36
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Naruszenie kodeksu pracy poprzez zwolnienie dyscyplinarne trzech ratowników medycznych zarzuciła Inspekcja Pracy dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

Jak informowaliśmy, w Wigilię i Boże Narodzenie w ubiegłym roku Marta Solnica zwolniła dyscyplinarnie trzech ratowników medycznych zarzucając im, że pisali bardzo oszczercze, anonimowe pisma na temat jej, firmy oraz działali na szkodę zakładu pracy.

Mężczyźni, którzy wówczas twierdzili, że byli członkami związku zawodowego działającego w świętokrzyskim pogotowiu, nie zgadzając się z decyzją dyrektor Solnicy sprawę skierowali do Sądu Pracy. Skargę złożyli też do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. 

Jak informuje Barbara Kaszycka, nadinspektor z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, dyrektor pogotowia przed zwolnieniem ich z pracy nie skonsultowała swojej decyzji z dwoma z czterech związków zawodowych działających w pogotowiu.

- Pracodawca naruszył przepisy o związkach zawodowych dotyczących braku konsultacji rozwiązań umów o pracę osób chronionych, należących do związku zawodowego. W tym kierunku poszło zalecenie, by w przyszłości przestrzegać tej zasady. Jednocześnie stwierdzono, że pracownicy chronieni zostali zwolnieni bez zgody związków zawodowych, które ich reprezentują - dodała Barbara Kaszycka.

Jakub Kasiński, jeden ze zwolnionych ratowników medycznych jest zadowolony z decyzji Inspekcji Pracy.

- Byłem pewny takiej decyzji Inspekcji Pracy. Jeżeli kodeks pracy jasno o czymś mówi, a nie jest to przez pracodawcę przestrzegane, to decyzja mogła być tylko jedna - dodał Jakub Kasiński.

Ze stanowiskiem Inspekcji Pracy nie zgadza się dyrektor Marta Solnica.

- O tym, czy w tym czasie, kiedy doszło do zwolnienia ratowników medycznych, związek zawodowy był, czy nie zdecyduje sąd pracy. W naszym odczuciu jest to nadużycie uprawnień do decydowania o istnieniu związku. Uważamy, że instytucją powołaną do oceny jest tylko i wyłącznie sąd pracy i na jego decyzję będziemy czekać - dodała Marta Solnica.

Sprawa w Sądzie Pracy w Kielcach odbędzie się 14. marca. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution