101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Narażając swoje życie, ratowali Żydów. Nowy cykl na antenie Radia Kielce

Data publikacji: 07.03.2018 07:18
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Radiu Kielce rozpoczynamy cykl audycji poświęconych Polakom ratującym Żydów. W 40 odcinkach będziemy przybliżać słuchaczom wybrane historie rodzin, które ukrywały swoich żydowskich sąsiadów, przyjaciół, a czasem osoby nieznane.

Instytut Yad Vashem przyznał medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” ponad 280 mieszkańcom województwa świętokrzyskiego, zaangażowanym w pomoc Żydom. To jednak niewielka część wszystkich osób, które udzielały pomocy.

Kiedy podczas II wojny światowej naziści rozpoczęli masową eksterminację ludności żydowskiej, wielu polskich sąsiadów i przyjaciół pośpieszyło Żydom z pomocą. Zwykli ludzie, narażając życie, pomagali im np. przewożąc do bezpiecznego miejsca, przekazując żywność lub udzielając schronienia. Udzieloną pomoc ukrywali nie tylko w czasie wojny, kiedy groziła za to kara śmierci, ale też przez kilkadziesiąt kolejnych lat, w czasach komunizmu. Wiele historii do dziś pozostaje nieznanych.

Pierwszy odcinek programu „Polacy ratujący Żydów” zostanie wyemitowany w najbliższą niedzielę o godzinie 17.10. Będzie to wprowadzenie do całego cyklu, w którym historycy przybliżą m.in. sytuację Żydów w Polsce podczas II wojny światowej, powiedzą o niemieckiej, nazistowskiej propagandzie i karach za udzielanie pomocy. Kolejne odcinki będą poświęcone historiom konkretnych rodzin. Każdy program będzie opatrzony komentarzem historyków, m.in.: Ewy Kołomańskiej z Mauzoleum w Michniowie i Tomasza Domańskiego z kieleckiej delegatury IPN.

Archiwalne materiały, do których uda nam się dotrzeć i zdjęcia rodzinnych pamiątek związanych z daną historią będzie można oglądać po każdym odcinku na stronie internetowej.

Dziś o godzinie 17.00 w Radiu Kielce odbędzie się prapremiera jednego z pierwszych odcinków audycji, połączona z prelekcją historyków.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution