101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami

Data publikacji: 07.03.2018 07:30
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Ostrów. 19.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W przyrodzie widać już pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny. Zdaniem Janusza Wróblewskiego prowadzącego Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom „Ptasi Azyl" życie zwierząt toczy się własnym rytmem niezależnie od panującej na zewnątrz temperatury.

- Na początku marca wiele ptaków już przystępuje do godów. Swoje gniazda budują gawrony i sroki, a kruki zaczynają wysiadywać jaja. Ptaki przebywające w Ptasim Azylu, również przygotowują się na nadejście nowej pory roku, co przejawia się choćby śpiewem kosów czy szpaków - powiedział.

Jak podkreśla Janusz Wróblewski, często nienaturalnie wczesne rozpoczęcie okresu lęgowego wśród ptaków spowodowane jest ich dokarmianiem przez ludzi.

- Gdyby ludzie nie dokarmiali kaczek czy łabędzi, te ptaki naturalnie odlatywałyby na południe Europy. Dzięki pokarmowi, którego nie muszą szukać w swoim naturalnym środowisku mają czas na to, aby rozpocząć okres lęgowy znacznie wcześniej - dodaje.

Zdaniem Janusza Wróblewskiego wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni w naszym regionie pojawią się ptaki migrujące między innymi skowronki i pliszki.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution