101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Marek Kwitek: czas oddzielić katów od ich ofiar

Data publikacji: 07.03.2018 10:37
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Marek Kwitek - poseł PiS
Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Przyjęcie przez Sejm tzw. ustawy degradacyjnej to przywrócenie sprawiedliwości dziejowej i rozliczenie tych, którzy katowali naszych bohaterów i zbrojnie tłumili zrywy narodowe. Jak powiedział na naszej antenie poseł PiS Marek Kwitek, do dzisiaj nie rozliczono wojskowych prokuratorów i sędziów, którzy wydawali wyroki śmierci na żołnierzy niezłomnych.

W tym gronie są także członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, wprowadzający stan wojenny na czele z generałem Wojciechem Jaruzelskim i Czesławem Kiszczakiem. Pozbawienie ich stopni oficerskich ma nie tylko moralny charakter i jest przejawem sprawiedliwości wobec ofiar Grudnia 70 roku, Czerwca 76 czy stanu wojennego. To także pokazanie młodemu pokoleniu, kto jest ofiarą, a kto katem. Kto był bohaterem narodowym, a kto zdrajcą służącym sowietom.

Dziś 30 lat po odzyskaniu suwerenności nadal nie jest to jasno powiedziane i przyjęta przez Sejm ustawa ma pomóc w pokazaniu prawdy i właściwie ocenić działania tych osób. W tym kontekście gość Radia Kielce jest oburzony zachowaniem opozycji, która sprzeciwiała się przyjęciu uchwały. 

- Opozycja twierdzi, że walczy o demokrację, ale faktycznie broni w ten sposób oprawców, którzy w czasach PRL siłą wprowadzali nowy ustrój i prześladowali najpierw żołnierzy wyklętych, a potem opozycjonistów. Ci ludzie mają krew na rękach i czas, w imię sprawiedliwości społecznej, wyraźnie oddzielić katów od ich ofiar - powiedział.

Poseł, komentując obawy, że ustawa może skrzywdzić np. generała Hermaszewskiego, który był członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, stwierdził, że wszyscy oficerowie i ich rodziny będą mieli prawo bronić swoich racji. Są organizacje kombatanckie, jest IPN i oni mogą pomóc w wyjaśnieniu konkretnej roli danych osób.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution