101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów [KOMENTARZE]

Data publikacji: 07.03.2018 13:21 / Data aktualizacji: 07.03.2018 15:26
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sejm
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Sejm przyjął we wtorek ustawę ustanawiającą 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten będzie miał charakter święta państwowego. Prace nad projektem ustawy zainicjował prezydent Andrzej Duda.

Data 24 marca nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia, w 1944 roku, Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów, która w swoim domu stworzyła schronienie dla Żydów.

Rozmowa Dnia. Poseł PiS Krzysztof LipiecKielce. 12.02.2018 / Fot. Bartłomiej Zapała / Radio Kielce

Zdaniem Krzysztofa Lipca lidera świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, przyjęta przez sejm ustawa jest naprawianiem błędów III RP.

- Takie święto powinno, zostać już dawno ustanowione, niestety o bohaterach, którzy z narażeniem życia ratowali swoich bliźnich, na długie lata zapomniano. To święto jest wyrazem hołdu dla wszystkich ofiar holocaustu, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta - dodaje.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że święto narodowe pozwoli jednoczyć ponad podziałami nie tylko w Polsce, ale również poza granicami.

Dominik Tarczyński - poseł PiSKielce. 31.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Z kolei Dominik Tarczyński parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że ważnym jest, aby mieć świadomość kto i jak głosował w sprawie ustanowienia tak ważnego święta, jakim jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.

 - To Nowoczesna głosowała przeciwko ustawie upamiętniającej Polaków ratujących Żydów. To między innymi mój dziadek, jako komendant Narodowych Sił Zbrojnych, nie tylko ratował obywateli narodowości żydowskiej wystawiając dla nich fałszywe dokumenty. Jego podkomendą była również siostra jednego z uratowanych Żydów. Jest to dowód na to, że wszystkie zarzuty wobec m.in. NSZ są kalką komunistycznej propagandy - dodaje.

Krzysztof Słoń, senator PiS04.02.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, tą ustawą polski rząd chce zamknąć usta wszystkim, którzy osądzają Polaków za współudział w holocauście.

- Polacy stanowią większość Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Nasze państwo podczas drugiej wojny światowej straciło 3 miliony swoich obywateli narodowości żydowskiej. Ustanawiając to święto, dajemy dowód i wołamy na cały świat, że za holocaust i eksterminację Żydów odpowiedzialni są Niemcy. Poprzez to święto chcemy upamiętnić wszystkich tych, którzy uratowali setki istnień ludzkich. Ustawa to krok w dobrym kierunku, aby wizerunek niezłomnego narodu polskiego był na świecie właściwie odbierany - podkreśla senator Prawa i Sprawiedliwości.

Artur Gierada, poseł Platformy Obywatelskiej03.01.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Pozytywnie projekt ustanowienia nowego święta ocenia również Artur Gierada przewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie.

- Okres drugiej wojny światowej to tragiczne wydarzenia zarówno dla ludności polskiej, jak i narodowości żydowskiej. Cieszę się, że to świto zostało przyjęte, ponieważ pozwoli oddać hołd tym, którzy w tak trudnym czasie zachowali się godnie. Myślę, że to święto będzie doskonałym przykładem dla obecnych pokoleń, jak należy się zachowywać - dodaje.

Studio Polityczne Radia Kielce. Mateusz Żukowski, NowoczesnaKielce. 11.02.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Mateusz Żukowski przewodniczący Nowoczesnej w województwie świętokrzyskim podkreśla, że ugrupowanie nie jest przeciwne upamiętnieniu bohaterów ratujących żydów, jednak moment jego ustanowienia jest niewłaściwy.

- Znajdujemy się w takiej sytuacji dyplomatycznej, że najpierw powinniśmy rozwiązać konflikt dyplomatyczny pomiędzy Polską a Izraelem oraz Polską a Stanami Zjednoczonymi, a dopiero potem ustanowić to święto. Nie możemy z naszych historycznych bohaterów robić zakładników bieżącej polityki zarówno krajowej, jak i międzynarodowej - twierdzi.

10.12.2017 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Kazimierz Kotowski - poseł PSLFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kazimierz Kotowski parlamentarzysta Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreśla, że PSL jednoznacznie opowiada się za koniecznością upamiętnienia bohaterskich czynów Polaków z okresu II wojny światowej.

- Ta inicjatywa jest szczególnie w tym okresie potrzebna. Naszym zdaniem ustanowienie święta to oddanie szacunku tym wszystkim, którzy w trudnym czasie II wojny światowej nie bali się nawet za cenę życia nieść pomoc potrzebującym - dodaje.

Magdalena Fogiel-Litwinek, Ruch Kukiz’1504.02.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Magdalena Fogiel-Litwinek przewodnicząca Kukiz ’15 w województwie świętokrzyskim podkreśla, że nowe święto będzie upamiętniać nie tylko osoby, które otrzymały nagrodę Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ale również tysiące bezimiennych bohaterów, którzy za pomoc ludność żydowskiej ponieśli śmierć.

- 24 marca to data symboliczna. Tego dnia  w 1944 roku  hitlerowcy zamordowali szesnaście osób w tym rodzinę Ulmów z Markowej. Polacy są narodem wyróżniającym się jeżeli chodzi o pomoc ludności żydowskiej podczas wojny, dlatego dobrze że taki dzień został  ustanowiony, abyśmy nigdy nie zapomnieli o naszej historii - dodaje.

Za przyjęciem ustawy o Narodowym Dniu Polaków ratujących Żydów 24 marca głosowało 399 posłów, przeciw było 21, dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Następnie ustawą zajmie się Senat RP. Prawdopodobnie nowe święto państwowe będziemy obchodzić jeszcze w tym roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution