101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Łódzkie i świętokrzyskie będą współpracować, aby podróż koleją była krótsza

Data publikacji: 07.03.2018 14:25
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak i marszałek Adam Jarubas
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

List intencyjny, dotyczący współpracy przy planach rozbudowy i modernizacji infrastruktury kolejowej, łączącej województwa łódzkie i świętokrzyskie popisali dzisiaj marszałkowie obu regionów. Dzięki inwestycjom, podróż z Kielc do Warszawy ma potrwać nieco ponad godzinę, umożliwi to także szybkie połączenie stolicy województwa świętokrzyskiego z Łodzią i Centralnym Portem Komunikacyjnym który ma powstać w Baranowie.

Jak zapowiada Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, porozumienie dotyczy wspólnego przygotowania dokumentacji przedprojektowej dla modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej 25 od Skarżyska-Kamiennej do Opoczna. W ramach tej samej dokumentacji ma zostać zaprojektowany nowy odcinek kolejowy od Tumlina do Wąsosza Koneckiego.

Zdaniem marszałka, budowa nowego połączenia jest kluczowa dla rozwoju województwa. - Z wyliczeń PKP PLK wynika, że jeśli zbudujemy ten brakujący fragment linii i zmodernizujemy linię 25 podróż do Warszawy z Kielc trwałaby godzinę i 15 minut, a do Centralnego Portu Komunikacyjnego godzinę. Dzisiejsza geografia istniejących linii kolejowych takich możliwości nie daje – powiedział.

Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwość, twierdzi, że podpisanie listu intencyjnego to dobry i potrzebny krok, jednak zrobiony zdecydowanie za późno. Jej zdaniem samorządy zaniedbywały ten temat od lat. - Ważne jest jedno, że to zadanie będzie realizowane. Jeśli nie będziemy mieli połączenia z CKP to przegramy w konkurencji z innymi regionami i w pozyskiwaniu inwestorów i w rozwoju naszego województwa. Musimy jednak pamiętać, że marszałek województwa świętokrzyskiego był wiceprzewodniczącym PSL partii rządzącej w kraju przez osiem lat. Powinien dostrzec, że to zadanie jest kluczowe oraz czynić starania, aby zostało ono wykonane już dużo wcześniej – powiedziała parlamentarzystka

Maria Zuba stwierdziła jednocześnie, że budowa nowego połączenia to potrzeba gospodarki naszego regionu, w takich sprawach nie powinny być ważne barwy partyjne.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution