101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyskie jednym z najbiedniejszych w Unii Europejskiej

Data publikacji: 07.03.2018 15:17
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas
Kielce. 03.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyskie znalazło się na liście dwudziestu najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. W niechlubnym gronie jest także 5 innych polskich województw. Najnowsze dane dotyczące PKB w poszczególnych regionach przygotował Eurostat.

Jak wynika z analiz unijnej instytucji, wśród polskich województw najniżej sklasyfikowane jest województwo lubelskie z PKB na mieszkańca na poziomie 47 proc. średniej UE. Następne to województwa podkarpackie i podlaskie po 48 proc. średniej oraz świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie po 49 proc.

Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, winą za słaby wynik obarcza rządzące w regionie Polskie Stronnictwo Ludowego. Zdaniem parlamentarzysty, pomysł PSL na rozwój świętokrzyskiego nie sprawdził się. W jego opinii świadczy to o nieudolności urzędników, którzy mając do dyspozycji fundusze unijne nie byli w stanie wydać ich w taki sposób, aby skutecznie i dynamicznie rozwinąć region.    

Z danych przygotowanych przez Eurostat wynika ponadto, że PKB Polski kształtuje się na poziomie 68 proc. średniej dla całej Wspólnoty. Jedyny polski region z PKB powyżej średniej UE to województwo mazowieckie - 109 proc. Plasuje to Mazowsze na 75. pozycji w unijnym rankingu.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas w przesłanym do naszej redakcji komentarzu stwierdził, że przełamanie strukturalnych zapóźnień rozwojowych Świętokrzyskiego to zadanie na pokolenie. Zaznaczył również, że Świętokrzyskie rozwija się, ale inne regiony Polski Zachodniej i Północnej bogacą się szybciej. Dodał jednocześnie, że aby województwo świętokrzyskie szybciej się rozwijało potrzebna jest współpraca różnych środowisk.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution