101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uczniowie po próbnej maturze z polskiego [ARKUSZ, ROZWIĄZANIA]

Data publikacji: 07.03.2018 16:57 / Data aktualizacji: 08.03.2018 09:12
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

08.03.2018 Kielce. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego. Próbna matura
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jakie mogą być konsekwencje wyborów życiowych – to temat rozprawki, którą podczas próbnej matury z języka polskiego pisali dziś uczniowie. Musieli powołać się na tekst "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall oraz inne teksty.

Jak mówią maturzyści z IV LO, rozprawka nie sprawiła im problemu, tym bardziej, że na lekcjach właśnie omawiają książkę Hanny Krall. - Można było się powołać na Lalkę, Przedwiośnie, Makbeta. Koleżanka przywołała też Biblię. Można powiedzieć, że rozprawka była raczej łatwa. Natomiast sam test i zadania już takie proste nie były – twierdzili uczniowie.

Tradycyjnie bardzo mało zdających próbną maturę zdecydowało się wybrać interpretację wiersza. W tym przypadku był to utwór „Ogrodnicy” Kazimierza Wierzyńskiego. Największy problem, maturzyści mieli z zadaniami dotyczącymi czytania ze zrozumieniem. Jednym z tekstów, na których musieli się opierać było opracowanie Lucyny Stetkiewicz dotyczące książek jako narzędzia komunikowania się.

Jak mówili uczniowie z IV LO, próbny egzamin uświadomił im, że przed nimi jeszcze sporo pracy, by dobrze przygotować się do matury majowej. Muszą powtórzyć między innymi to, czego uczyli się jeszcze w gimnazjum. - Przede wszystkim gramatykę. Na przykład na próbnej maturze było zadanie, w którym trzeba było wymienić liczebniki główne i porządkowe. To wiedza z gimnazjum, nie sądzę by wiele osób to pamiętało – mówił jeden z uczniów IV LO po egzaminie.

Próbną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym zdawało dziś około dwunastu tysięcy uczniów z siedmiu województw. Po południu, w większości szkół odbędą się również matury próbne z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Jutro kolejny dzień testów, tym razem maturzyści sprawdzą swoją wiedzę z matematyki. Natomiast w poniedziałek odbędzie się próbna matura z języka angielskiego.

Dziewiątą już edycję Próbnej Matury organizuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Miasto Kielce, Radio Kielce oraz Echo Dnia.

Arkusz próbnego egzaminu maturalnego z języka polskiego

 

Ocena rozwiązań próbnego egzaminu maturalnego z języka polskiego

 

Arkusz próbnego egzaminu maturalnego z języka polskiego - poziom rozszerzony

 

Ocena rozwiązań próbnego egzaminu maturalnego z języka polskiego - poziom rozszerzony

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution