101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szykuje się strajk w zakładach Pilkington w Sandomierzu

Data publikacji: 07.03.2018 17:36
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Zakład Pilkington Automotive Poland w Sandomierzu
Sandomierz. 30.09.2016 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ulotki informujące o planowanym na najbliższy piątek strajku ostrzegawczym pojawiły się na terenie zakładu Pilkington Automotive Poland w Sandomierzu. Pod treścią podpisali się anonimowi organizatorzy. Głównym postulatem jest podwyżka płac o 3 złote na godzinę. Określono to jako uczciwą propozycję zgodną z trendami na rynku pracy.

- Pracujemy w globalnej firmie, która jest liderem w produkcji szkła płaskiego na świecie. Dzięki naszej pracy firma się rozwija i przynosi duże zyski ( …) Nie podejmując dalszej inicjatywy skazujemy się na uwłaczające wynagrodzenia, które odbijają się na naszym komforcie życia - czytamy w ulotce.

Marek Jarema, przewodniczący Związku Zawodowego NSZZ "Solidarność" w Pilkington Polska powiedział, że jego związek nie ma nic wspólnego z zapowiadanym strajkiem ostrzegawczym.   Dowiedział się o nim z ulotek. - Potraktowaliśmy to w ten sposób, że jest jakaś grupa niezadowolonych osób. Nie lekceważymy tego, bo to poważny głos załogi, wykorzystamy go podczas rozmów z zarządem. Całą akcję przeprowadzono jednak bez żadnych konsultacji, ja przynajmniej nic na ten temat nie wiem - powiedział Marek Jarema. Przypomniał, że aby zorganizować strajk należy zgodnie z przepisami wyczerpać inne możliwości porozumienia, a tutaj nie dochowano tych reguł.

Właśnie na piątek 9 marca wyznaczony był już wcześniej termin rozmów związków zawodowych z zarządem firmy na temat wysokości płac. Jak mówi jeden z naszym anonimowych rozmówców - strajk ostrzegawczy może być próbą wywierania nacisku na dyrekcję zakładu. Z naszych informacji wynika, że nowy pracownik dostaje za godzinę pracy 12,5 złotego netto, do tego około 5 złotych za pracę w święta i na nocnej zmianie.

Strajk ostrzegawczy miałby być przeprowadzony 9 marca w godzinach od 11 do 13, a generalny 30 marca. Dotyczy to również zakładu Pilkington w Chmielowie. Zarząd  Pilkington Automotive Poland uważa, że ulotki nawołują do działań niezgodnych z prawem. W tej sprawie obiecano przysłać do naszej Redakcji oficjalne oświadczenie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution