101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przedpremiera audycji „Polacy ratujący Żydów” w Radiu Kielce [FILM]

Data publikacji: 07.03.2018 17:43 / Data aktualizacji: 07.03.2018 21:56
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

07.03.2018 Radio Kielce. Przedpremierowa emisja audycji "Polacy ratujący Żydów" autorstwa Marleny Płaskiej. Marlena Płaska
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Polskie Radio Kielce rozpoczyna w niedzielę cykl audycji poświęconych Polakom ratującym Żydów. W 40 odcinkach będziemy przybliżać słuchaczom wybrane historie rodzin, które ukrywały swoich żydowskich sąsiadów, przyjaciół, a czasem osoby nieznane. W siedzibie Radia Kielce odbyła się prapremiera jednego z pierwszych odcinków audycji, połączona z prelekcją historyków.

Marlena Płaska, dziennikarka Polskiego Radia Kielce oraz autorka programu informuje, że pierwszy, niedzielny, odcinek audycji będzie poświęcony wprowadzeniu w ten trudny temat. Przy tworzeniu programu współpracują historycy, którzy opowiedzą o tym, jak poważna była sytuacja Żydów i Polaków w trakcie II wojny światowej. - Mamy niewielu żyjących bohaterów, którzy zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, dlatego w programie często będzie można usłyszeć ich dzieci oraz wnuki. Staramy się docierać do tych osób, chociaż to nie jest takie łatwe, bo wiele tych rodzin nie mieszka już w województwie świętokrzyskim – mówi Marlena Płaska.
Dziennikarka dodaje, że historie Polaków ratujących Żydów zostaną udokumentowane poprzez m. in. zdjęcia archiwalnych pamiątek. Wszystkie odcinki programu znajdą się na naszej stronie internetowej.

Inicjatorką powstania programu jest Stanisława „Natasza” Gawlik, zastępca przewodniczącego rady programowej Radia Kielce. Jak mówi, jest bardzo zadowolona, że rada programowa rozgłośni jednogłośnie poparła pomysł powstania takiego projektu. - Myślę, że w naszym województwie jest jeszcze dużo ludzi, którzy ukrywali Żydów i im pomagali, ale boją się do tej pory o tym mówić. Bardzo żałuję, że wtedy, kiedy jeszcze mogłam rozmawiać ze swoją babcią, gdy jeszcze żyła, nie pytałam o taką historię naszego regionu i naszej rodziny – mówi Stanisława Gawlik.

Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej uważa, że powstanie programu o Polakach ratujących Żydów to wspaniała inicjatywa. – Marzy mi się zdecydowanie więcej niż 40 odcinków tej audycji – mówi. - To o czym dzisiaj rozmawialiśmy niosło w sobie wiele emocji, które udzieliły się także mnie. Polacy w czasie wojny zostali postawieni przed wyborem, co jest dobre, a co wręcz przeciwnie. Dobre, to oczywiście pomaganie Żydom, co mogło się wiązać nawet ze śmiercią własną i swoich rodzin – podkreślił Leszek Bukowski.

Pierwszy odcinek programu „Polacy ratujący Żydów” zostanie wyemitowany na naszej antenie w najbliższą niedzielę o godzinie 17.10.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution