101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rak jajnika. Cichy zabójca kobiet

Data publikacji: 07.03.2018 18:08
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

dr Kamil Zalewski
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Co kilka minut na raka jajnika umiera kobieta! Rak jajnika to piąty pod kątem zapadalności nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Po nowotworze trzonu oraz szyjki macicy jest trzecim nowotworem narządów kobiecych zbierającym śmiertelne żniwo.

O objawach oraz leczeniu raka jajnika rozmawiamy z doktorem Kamilem Zalewskim, ginekologiem onkologiem, Prezydentem Europejskiej Sieci Młodych Ginekologów Onkologów.

Panie doktorze mówi się, że rak jajnika to "cichy zabójca", bo we wstępnej fazie rozwoju nie daje objawów. Gdy zaczyna się coś dziać często jest już za późno na skuteczne leczenie.

Rak jajnika to nowotwór złośliwy występujący u kobiet głównie w okresie około i pomenopauzalnym. Charakteryzuje się on obecnością komórek nowotworowych w jednym lub obu jajnikach. Jego najczęstszy typ (90 proc.) to rak nabłonkowy.

Rak jajnika podobnie jak rak szyjki macicy nazywany jest "cichym zabójcą", gdyż rozwija się niemalże bezobjawowo (brak objawów charakterystycznych dla wczesnych etapów rozwoju tej choroby). Objawów, takich jak: biegunki, zaparcia, bóle brzucha, zmęczenie, brak apetytu, zaburzenia oddawania moczu nie łączy się zazwyczaj z chorobą nowotworową i najczęściej się je bagatelizuje. To sprawia, że rak jajnika wykrywany jest zwykle w zaawansowanym stadium, gdy typowym dla niego objawem jest tzw. wodobrzusze (nagromadzenie się płynu w jamie otrzewnowej), połączone z uczuciem permanentnego zmęczenia, zaburzeniami odżywiania, a szanse na wyleczenie pacjentki są zdecydowania mniejsze niż we wczesnych stadiach choroby.

Jak zatem wykryć raka jajnika we wczesnej fazie?

Najskuteczniejszym sposobem jest regularne wykonywanie USG wewnątrzmacicznego. Może nam to pomóc w wykryciu raka jajnika we wczesnym stadium i zwiększyć szansę na wyleczenie.

Na tej podstawie lekarz jest w stanie stwierdzić, czy na jajniku nie ma zmian, które z czasem mogą się przekształcić w nowotwór. To mogą być na przykład torbiele.

Jak leczy się raka jajnika?

Podstawową metodą leczenia jest operacja. To jest często długi, rozległy zabieg. Rak jajnika jest na szczęście chorobą chemio wrażliwą więc włącza się też w proces leczenia chemioterapię.

Niestety musimy pamiętać, że ponad połowa kobiet ze zdiagnozowanym zaawansowanym rakiem jajnika nie przeżywa pięciu lat. To znacznie gorsze rokowania niż w przypadku raka szyjki macicy, czy raka piersi. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii rocznie na raka jajnika leczymy około 150 pań.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia raka jajnika?

Główne czynniki ryzyka występowania raka jajnika to predyspozycje genetyczne (występowanie raka piersi/raka jajnika w rodzinie), wczesna pierwsza miesiączka i późna menopauza, bezdzietność. Ryzyko zachorowania na raka jajnika rośnie wraz z wiekiem, największe jest u kobiet po 45. roku życia. Prawdopodobnie, na ryzyko wystąpienia raka jajnika wpływa niezdrowy tryb życia (wysokotłuszczowa dieta, otyłość).

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution