101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

800 lat temu Wincenty Kadłubek przybył do Jędrzejowa [PROGRAM SESJI]

Data publikacji: 08.03.2018 07:51 / Data aktualizacji: 08.03.2018 13:39
Autor: Marek Orkisz , Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Jędrzejów. Konferencja naukowa poświęcona życiu i dziedzictwu Wincentego Kadłubka
Jędrzejów. 08.03.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Konferencją naukową poświęconą życiu i dziedzictwu Wincentego Kadłubka zainaugurowane zostały w Jędrzejowie obchody 800-lecia przybycia błogosławionego do klasztoru Cystersów. Zdaniem Marcina Piszczka, burmistrza Jędrzejowa, w tym roku obchodzimy nie tylko szczególny jubileusz przybycia mistrza Wincentego na ziemię jędrzejowską, ale również 795 rocznicę jego śmierci.

- 8 marca to szczególny dzień w Jędrzejowie, tego dnia fragmenty relikwii błogosławionego są również przekazywane do innych kościołów jako świadectwo wiary. Ten rok z uwagi na okrągłą rocznicę jest wyjątkowy dla naszego regionu. Wincenty Kadłubek to ojciec kultury narodowej i najstarszy polski kronikarz - dodaje burmistrz. O szansach na jego szybką kanonizację mówił  Artur Lis z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jędrzejów. Konferencja naukowa poświęcona życiu i dziedzictwu Wincentego KadłubkaJędrzejów. 08.03.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

- Sprawa wyniesienia na ołtarze mistrza Wincentego jest zaliczana do spraw dawnych. Jest o tyle trudna, ponieważ po tak wielu wiekach nie ma świadków, którzy mogą zaświadczyć o heroiczności jego cnót. To wszystko możemy badać jedynie w oparciu o dostępne źródła. Jego beatyfikacja  miała miejsce w 1764 roku. Jak podkreśla Artur Lis, szczególnie w roku stulecia odzyskania niepodległości należy na nowo podjąć starania o kanonizację, czyli ukazania jego świętości w całym kościele katolickim.

Obecna na konferencji Anna Krupka posłanka Prawa i Sprawiedliwości podkreślała, że mistrz Wincenty Kadłubek to zasłużona osoba nie tylko dla jędrzejowskiego opactwa, ale również całego kraju. - Dzisiaj przytoczyłam fragment, w którym biskup pokazuje swoje przywiązanie do ojczyzny. Miłość i szacunek do Polski przebija się również na kartach jego wielkiego dzieła, czyli Kroniki Polskiej. Cieszę się, że takie konferencje przybliżające wielkie dziedzictwo Mistrza Wincentego są organizowane, dzięki nim pamięć o tak wybitnym Polaku wśród mieszkańców Jędrzejowa i powiatu jędrzejowskiego na pewno nie zaginie - dodaje posłanka.

Jędrzejów. Konferencja naukowa poświęcona życiu i dziedzictwu Wincentego KadłubkaJędrzejów. 08.03.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Wincenty Kadłubek przybył do Jędrzejowa w 1218 roku. W tamtejszym opactwie znajduje się kaplica Wincentego Kadłubka, gdzie umieszczone są relikwie błogosławionego. Dzisiejszy panel dyskusyjny i spotkanie naukowców zakończy o godzinie 18.00 msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Andrzeja Kalety.

Program sesji naukowej poświęconej bł. Wincentemu Kadłubkowi

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution