101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czy dźwięk ma swój wygląd? Nietypowe warsztaty w ECN

Data publikacji: 08.03.2018 21:00
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Warsztaty w ECN
Kielce. 08.03.2018 / Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

Tekturowa rolka, plastikowa rurka, taśma i lateksowa rękawiczka, posłużyły dzieciom na warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki do stworzenia własnych instrumentów, na których uczyły się m.in. jak w przestrzeni rozchodzi się dźwięk. Instrument, który swoją konstrukcją i brzmieniem przypominał dudy, był jednym z elementów doświadczenia, jakie najmłodsi przeprowadzili na zajęciach „Dźwięk w roli głównej, czyli sztuka przemawiania”, organizowanych w ramach 26. Tygodnia Kultury Języka.

Edukator Energetycznego Centrum Nauki i prowadząca warsztaty Karolina Baran postanowiła zacząć zajęcia nietypowo, bo od fragmentu dobrze znanego filmu „Gwiezdne wojny”, przedstawiającego bitwę w przestrzeni kosmicznej. Jak mówiła - ten wybór może być zaskakujący, bo nie wszystkie dzieci zdają sobie sprawę z tego, że gdyby akcja działa się w rzeczywistości, a nie w filmie, żadnego dźwięku nie było by słychać. Na zajęciach przyglądamy się kwestiom związanym z fizyką, ale też biologią i o to chodzi, aby wszystko razem połączyć - dodała.

W warsztatach uczestniczyli piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Stanisława Staszica w Kielcach. Dzieci były bardzo zadowolone, że mogły samodzielnie przeprowadzić doświadczenia i dowiedzieć się wielu nowych rzeczy.

Ideą organizatorów było połączenie sfery naukowej z Tygodniem Kultury Języka, dlatego podczas warsztatów uczono i pokazano, jak tworzy się dźwięk, a także jak z niego korzystać. Dzieci dowiedziały się, jakie są zasady dobrego przemówienia, poznały sposoby na poradzenie sobie z tremą. Karolina Baran podkreśliła, że dzięki warsztatom dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, ale przede wszystkim poszerzają wiedzę.

9 marca, kolejne wydarzenia 26. Tygodnia Kultury Języka. Wśród nich, o godzinie 12.00 - „Zgadywanki - czytanki”, czyli warsztaty teatralno- literackie organizowane przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Z kolei spotkanie edukacyjne pod hasłem „Kto czyta, ten wie, co w legendach kryje się” zorganizuje Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution