101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Z bohatera chcieli zrobić wroga ojczyzny. Teraz zostanie upamiętniony

Data publikacji: 09.03.2018 10:46 / Data aktualizacji: 11.03.2018 07:00
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Dziś w Pińczowie o godzinie 14.00 odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci Włodzimierza Kołaczkiewicza „Zawiszy”, żołnierza Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał na naszej antenie, że "Zawisza" walczył o wolną Polskę, dlatego władze komunistyczne chciały zrobić z niego wroga ojczyzny. Jego losy były związane od początku z powstaniem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, aż do końca kwietnia 1945 roku.

- Była to jedna z największych formacji partyzanckich działających na ziemiach polskich. Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i z podziemiem komunistycznym, stanowiącym awangardę nowej, sowieckiej okupacji - powiedział gość Radia Kielce.

- "Zawisza" pod koniec kwietnia 1945 roku został wysłany w patrolu pieszym z Czechosłowacji do Polski w celu nawiązania kontaktu z podziemnymi organizacjami Narodowych Sił Zbrojnych, dotarł do Jędrzejowa, gdzie został aresztowany - mówi Leszek Bukowski.

- W okolicach Żywca przekroczył granicę Polski, dość szybko ten oddział uległ rozproszeniu. Włodzimierz Kołaczkiewicz przedzierał się w kierunku Pińczowa, samotnie dotarł do Jędrzejowa, tam był przez zaprzyjaźnioną rodzinę przechowywany, jednak w ciągu miesiąca został aresztowany. Był bity i torturowany. Na podstawie fałszywych zarzutów skazano go na karę śmierci. Wyrok zamieniono na 42 lata więzienia - dodał Leszek Bukowski.

Zawisza w 1945 roku trafił do więzienia przy ulicy Zamkowej w Kielcach. Włodzimierz Kołaczkiewicz zmarł w 2007 roku. Historię "Zawiszy" przypomnieliśmy także w naszej audycji "Katalog Patriotów".

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution