101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Surowe kary za fake newsy. Poseł Tarczyński przygotowuje projekt ustawy

Data publikacji: 09.03.2018 11:14
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Punkty widzenia: Paweł Więcek - dziennikarz "Echa Dnia", Janina Kowalik - socjolog oraz Bartłomiej Zapała - Radio Kielce
Kielce. 09.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dominik Tarczyński, świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości przygotowuje projekt ustawy przeciwko tzw. fake newsom, czyli fałszywym wiadomościom. Jak informuje, na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawi marszałkowi projekt unormowań, walczących z kłamstwami w sieci. Dodaje, że takie rozwiązania funkcjonują w wielu krajach Unii Europejskiej, między innymi w Niemczech czy na Węgrzech.

Dominik Tarczyński - poseł PiSKielce. 31.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Nikt  z nas nie chce, aby w przestrzeni publicznej pojawiały się nieprawdziwe, kłamliwe informacje o naszych rodzinach i nas samych. Dlatego ta ustawa ma karać redakcje i osoby, które takich kłamstw się dopuszczają. Chciałbym, aby tak jak na Węgrzech, gdzie kara za fake newsy to 600 tysięcy euro, czy w Niemczech, pół miliona euro, w Polsce ta kara była zdecydowanie wyższa, nawet do miliona euro - dodaje.

Jak podkreśla poseł Dominik Tarczyński, ustawa nie ma na celu cenzurowania wolności wypowiedzi, jak to przedstawiają niektóre media. - Ta ustawa ma jedynie reagować na kłamliwe treści pojawiające się w publicznym obiegu. Nie będzie zapobiegać informacjom niewygodnym dla władzy. Tak jak kradzież, morderstwo czy gwałt, również kłamliwe informacje powinny być stosownie karane. – dodaje.

Obecnie trwają konsultacje, dotyczące projektu. Zdaniem świętokrzyskiego parlamentarzysty, jest to kolejny element umacniania Polski, na arenie międzynarodowej i podtrzymania standardów europejskich jeżeli chodzi o  informacje medialne.

O problemie fake newsów dyskutowaliśmy w Punktach Widzenia na antenie Radia Kielce. Gośćmi Bartłomieja Zapały byli: red. Paweł Więcek z "Echa Dnia" oraz dr Janina Kowalik z UJK

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution