101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Małym łatwiej do Strefy. W Ostrowcu rozmawiano o wspieraniu przedsiębiorców

Data publikacji: 09.03.2018 20:56
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Miłosz Pamuła
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Nowe zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych i zagadnienia związane z pomocą dla przedsiębiorców zdominowały spotkanie, które dla lokalnego biznesu zorganizowała w Ostrowcu Świętokrzyska Federacja Samorządowa.

Miłosz Pamuła, wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice zaznaczył podczas dyskusji, że zgodnie ze zmianami, jakie mają zostać wprowadzone, każdy przedsiębiorca będzie mógł korzystać z warunków oferowanych przez strefy. Oznacza to, że zniknie ograniczenie dotyczące wyznaczonych powierzchni, na których mogły działać strefy ekonomiczne.

Dotychczas łącznie nie mogły one przekroczyć 25 tysięcy hektarów na terenie kraju. Da to szansę na rozwój przedsiębiorczości wszystkim podmiotom gospodarczym. Jednocześnie Miłosz Pamuła dodał, że duże przedsiębiorstwa będą zobowiązane wykazać dodatkowe działania zwiększające jakość inwestycji na danym terenie. To głównie innowacyjność, dodatkowe pakiety dla pracowników czy ośrodki badawczo - rozwojowe.

Na złagodzenie kryteriów wejścia do strefy mogą liczyć mali i średni przedsiębiorcy. Dodatkowo rozwojowi słabiej rozwiniętych gospodarczo rejonów będą służyć przepisy ograniczające duże wsparcie dla regionów o wysokim wzroście gospodarczym. Świętokrzyskie, które do nich nie należy, może liczyć na maksymalne kwoty pomocy dla przedsiębiorców.

Wojciech Lichota, ekonomista z Uniwersytetu Rzeszowskiego podkreślał, że takie zmiany powinny pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarki lokalnej. Ich zatwierdzenia można się spodziewać już w pierwszym półroczu 2018 r.

Obecni na spotkaniu lokalni przedsiębiorcy zaznaczali, że jest kilka postulatów, które chcieliby przedstawić władzom samorządowym. Artur Dudek prowadzi działalność handlową. Jak podkreśla - jednym z największych obciążeń są opłaty ZUS-owskie. Każda możliwość ich obniżenia byłaby dla przedsiębiorców szansą na podniesienie zarobków pracownikom i na większy zysk firmy.

Świętokrzyska Federacja Samorządowa działa od grudnia ubiegłego roku, jej celem jest m.in. propagowanie społeczeństwa obywatelskiego i rozwój lokalnej przedsiębiorczości.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution