101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kto śpiewa, dwa razy się modli. Pieśni pokutne zabrzmiały na Świętym Krzyżu

Data publikacji: 10.03.2018 12:38
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

V Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej
Święty Krzyż. 10.03.2018 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

37 zespołów śpiewaczych, wokalno-instrumentalnych, chórów i solistów prezentuje swoje umiejętności w V Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Św. Krzyżu. Chór ze Starachowic Kamerton zaśpiewał m. in. utwór oparty na rękopisie klarysek z 1600 r pt. „Wszyscy mieszańcy Dworu Niebieskiego”. Z kolei zespół śpiewaczy Makoszanki z gminy Bieliny przygotował utwory z XI i XII wieku – mówi przewodnicząca zespołu Maria Skrzyńska.

Są to pieśni „Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam” i „Oto Jezus umiera”. Ich brzmienia nieco odbiegają od współczesnych pieśni. Są to piękne utwory ze wspaniałym tekstem i warto je odkrywać na nowo – uważa Maria Skrzyńska. Dodaje, że dla niej te pieśni pociągają za serce i jeszcze lepiej od współcześnie znanych utworów odzwierciedlają mękę i śmierć Chrystusa.

Dr Maria Zawartko z Akademii Muzycznej we Wrocławiu od 5 lat ocenia występy podczas przeglądu na Św. Krzyżu. Jej zdaniem ich poziom co roku wzrasta. Jury zwraca uwagę m. in. na intonację, emisję, dykcję i interpretację utworu. Dr Maria Zawartko przyznaje, że podczas przeglądu na Św. Krzyżu odkrywa pieśni pasyjne na nowo, szczególnie dzięki występom zespołów ludowych. - Wiele zespołów i solistów wyróżniło się ciekawymi prezentacjami utworów, których wcześniej nie znałam, choć znam ich wiele – zaznacza dr Maria Zawartko.

Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej organizują wspólnie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej oraz gmina Nowa Słupia. Wójt Andrzej Gąsior uważa, że na popularność przeglądu wpływa miejsce, w którym występują wykonawcy. Święty Krzyż jest urzekający, a w czasie Wielkiego Postu śpiewanie tutaj jest dla wykonawców szczególną formą modlitwy.

Koncert galowy laureatów Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej rozpocznie się jutro o godzinie 16.00 w Bazylice na Św. Krzyżu. Wystąpi w nim 12 najlepszych wykonawców, wybranych przez jury.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution