101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Facebookowi przeszkadza patriotyzm?

Data publikacji: 10.03.2018 13:36 / Data aktualizacji: 10.03.2018 17:02
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ostrowieccy Patrioci
Fot. Facebbok

Czy Facebookowi przeszkadza patriotyzm? Popularny portal społecznościowy usunął stronę Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. Katarzyna Ślusarz, członkini zrzeszenia informuje, że nie wiadomo, który post złamał regulamin Facebooka. Jest przekonana, że stronę zgłosił ostrowiecki Komitet Obrony Demokracji. Po odwołaniu się od decyzji portalu, konto zostało trwale usunięte bez podania przyczyny.

Kilka dni wcześniej jedna z członkiń tego ugrupowania udostępniła na swoim profilu zdjęcie Katarzyny Ślusarz sprzed dwóch lat. Kobieta sfotografowana została na terenie obozu w Auschwitz w bluzie Narodowych Sił Zbrojnych. Komentarz do zdjęcia działaczki KOD-u: „Co chcieli przekazać tym zdjęciem tzw. Ostrowieccy Patrioci?” wywołał dyskusję pod postem.

Katarzyna Ślusarz zaznacza, że działaczka KOD-u nie zabrała głosu w dyskusji, jednak pojawiły się komentarze innej kobiety bez zdjęcia, które broniły stanowiska autorki posta. Członkini Ostrowieckich Patriotów uważa, że jest to drugie konto tej samej osoby. Dziś tych komentarzy nie można odczytać, ponieważ zostały usunięte.

Katarzyna Ślusarz mówi, że do Auschwitz pojechała, aby upamiętnić ofiary zbrodni, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej. Mówi, że brat jej dziadka został zabity w Katyniu, z kolei babcia zesłana została do Rzeszy do ciężkich prac.

Michał Ślusarz, prezes Ostrowieckich Patriotów mówi, że usuwanie postów o tematyce patriotycznej zauważył już kilka miesięcy temu. Także na jego prywatnym profilu. Były to m. in. informacje o rocznicy urodzin, bądź śmierci żołnierzy, działaczy. To także zdjęcia z uroczystości organizowanych przez stowarzyszenie. Jak mówi Michał Ślusarz, informacje związane z działalnością zrzeszenia są publiczne, każdy może do nich dotrzeć, nie tylko osoby w gronie znajomych. Sam uważa, że takich działań mógł dopuścić się Komitet Obrony Demokracji.

Senator PiS Jarosław Rusiecki obserwował stronę Ostrowieckich Patriotów na Facebooku. Jego zdaniem portal ogranicza możliwość prezentowania swoich poglądów i można to działanie nazwać nawet antypolskim. Senator uważa, że treści prezentowane przez Ostrowieckich Patriotów nie zasłużyły na to, aby usuwać konto, choć jasne wyrażanie konserwatywnych przekonań może wielu osobom nie odpowiadać. Zauważa, że często komentarze zostawiali reprezentanci środowisk liberalnych, nawet kosmopolitycznych, które były niesprawiedliwe i surowe. Parlamentarzysta dodaje, że Facebook ogranicza możliwość prowadzenia otwartego dialogu poprzez blokowanie stron.

Jak zaznacza senator Rusiecki, członkowie Ostrowieckich Patriotów prezentują poglądy patriotyczne, które są świadectwem troski o niepodległość i pamięć historyczną. Stowarzyszenie ma na koncie cenne inicjatywy, m. in. wyprodukowanie filmu o Tomaszu Wójciku „Tarzanie”, zorganizowanie akcji oddawania krwi z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, czy współorganizowanie uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Ostrowieccy Patrioci organizują także wykłady historyczne, koncerty, odnawiają nagrobki.
Działaczka KOD-u, która udostępniła na swoim profilu zdjęcie Katarzyny Ślusarz, nie odbiera telefonu. W tej chwili prawnicy analizują wypowiedzi działaczy KOD-u na temat stowarzyszenia i jego członków.

Całą sytuacją oburzeni są członkowie Stowarzyszenia Kukiz ’15. Twierdzą, że Komitet Obrony Demokracji swoim zachowaniem szkaluje Ostrowieckich Patriotów, za bezpodstawne uważają zlikwidowanie ich profilu na Facebooku. Uważają, że to stowarzyszenie, które dba o pamięć historyczną, powinno być w Polsce promowane, a próby niszczenia ich przez środowiska lewicowe są niedopuszczalne.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution