101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Najpiękniejsze palmy powstają w ...Suchedniowie

Data publikacji: 10.03.2018 16:57
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych
Suchedniów. 10.03.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W suchedniowskiej „Kuźnicy” odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. W zajęciach wzięło udział około 30 osób. Poprowadziły je panie ze Stowarzyszenia „Świętokrzyskie Tkaczki” ze Wzdołu Rządowego i Wiącki koło Bodzentyna.

Jak podkreśla Jadwiga Dulęba, podczas warsztatów uczono, jak wykonać palmy, które święcone są w Niedzielę Palmową na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wykorzystuje się do tego witki wierzby lub brzozy, które zdobione są źdźbłami lnu i owsa oraz kwiatami z bibuły. Najpierw robi się szkielet, a następnie doklejamy kwiatki i ustrajamy świeżymi gałązkami - dodała Jadwiga Dulęba.

W zajęciach udział wzięły zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli, dobrze się przy tym bawiąc. Jak mówili reporterowi Radia Kielce, każdy może wykonać własnoręcznie palmę, choć wymaga to odrobiny drygu i talentu.

Palmy można zgłaszać do konkursu do 28 marca. Prace będą udostępnione dla odwiedzających w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica”.

W Polsce tradycja robienia palm wielkanocnych najbardziej zachowała się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse oraz w Małopolsce, w Lipnicy Murowanej. Co roku odbywają się tam konkursy na najpiękniejszą i największą palmę. Niektóre z nich osiągają wysokość nawet 35 metrów.

W regionie świętokrzyskim palmy mają skromniejsze rozmiary, ale symbolika jest taka sama, a estetycznie dorównają tym największym.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution