101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Energia do działania. W regionie coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła

Data publikacji: 11.03.2018 08:43
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ogniwa fotowoltaiczne
Fot. Teresa Czajkowska / Radio Kielce

Rośnie popularność odnawialnych źródeł energii. Samorządy i przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na inwestycje w budowę lub przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji „zielonej energii”.

Wśród takich samorządów jest m.in. gmina Morawica, gdzie ponad 340 mieszkańców zdecydowało się wymienić stare ogrzewanie na ogniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Jak informuje burmistrz Marian Buras, mieszkańcy na ten cel otrzymają 60-procentowe unijne dofinansowanie.

Jak podkreśla, odnawialne źródła energii są nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne. Inwestycja pozwoli mieszkańcom ograniczyć koszty ogrzewania budynków oraz poprawić jakość powietrza. Marian Buras podkreśla, że już niedługo zostanie ogłoszony przetarg. Ma także nadzieję, że pod koniec roku pierwsi mieszkańcy będą mogli już korzystać z „zielonej energii”. Jak dodaje, gmina w kolejnych latach będzie starała się o kolejne dofinansowania na ten cel.

- Wzrasta liczba chętnych. Niektórzy dopiero teraz zauważyli jakie odnawialne źródła energii przynoszą efekty albo nie zdążyli złożyć wniosków. Gdyby tylko takie środki się pojawiły to będziemy starali się to zadanie kontynuować - powiedział.

Dofinansowanie na realizację w ramach programu wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych z RPO otrzymały także m.in. Miedziana Góra i Zagnańsk.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions