101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Dziś niedziela wolna od handlu. PIP uruchamia telefon interwencyjny

Data publikacji: 11.03.2018 09:30
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dzisiaj, zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca, przypada pierwsza niedziela wolna od handlu. Większość sklepów jest więc zamknięta. Otwarte mogą być między innymi piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, stacje paliw i małe rodzinne sklepiki, w których za ladą stoją sami właściciele. Podobnie jest w kieleckich galeriach handlowych, gdzie czynne są jedynie restauracje, kina, bawialnie czy kluby fitness.

W związku z wejściem w życie nowych przepisów Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła specjalny telefon interwencyjny w celu umożliwiania ewentualnych zgłoszeń placówek handlowych, które naruszają obowiązujące przepisy.

Nieprawidłowości można zgłaszać pod numerem 783-550-239 w godzinach od 8.00 do 20.00 w dniach objętych zakazem handlu.

Ponadto zgodnie z zapowiedziami Głównego Inspektora Pracy, nad przestrzeganiem nowych przepisów w całym kraju będzie dziś czuwać około 500 inspektorów dyżurnych.

Zgodnie z ustawą zakupy będzie można robić jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, w dwie niedziele handlowe poprzedzające Boże Narodzenie i jedną niedzielę wypadającą przed Wielkanocą. Kolejne zmiany będą wprowadzane stopniowo, od stycznia 2019 roku, będzie już tylko jedna niedziela handlowa, przypadająca na koniec każdego miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał już w każdy ostatni dzień weekendu z pewnymi wyjątkami. Handlowe będą niedziele przypadające przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą, a także ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Według ustawy nieprzestrzeganie handlu w niedziele wiąże się z nałożeniem kary grzywny w wysokości od tysiąca do stu tysięcy złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution