101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kieleckie galerie handlowe świecą pustkami. Oblężenie za to na bazarach

Data publikacji: 11.03.2018 12:21
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pierwsza niedziela bez handlu. Galeria Echo
Kielce. 11.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wyjątkowo puste kieleckie galerie to efekt pierwszej w tym roku niedzieli wolnej od handlu. Nielicznym mieszkańcom regionu, którzy zdecydowali się odwiedzić galerię Echo i Korona, nie przeszkadzało, że do ich dyspozycji są dostępne tylko restauracje czy kino. Dla wielu jest to nawet duży plus, ponieważ nie muszą martwić się o znalezienie miejsca parkingowego. Pytani przez naszego reportera podkreślali, że ograniczenie w handlu nie stanowi dla nich dużego problemu.

Odmienna sytuacja panuje na kieleckim Placu Targowym, gdzie większość stoisk jest otwarta, a dzięki dobrej i słonecznej pogodzie panuje tutaj duży ruch. Jednak jak podkreślają sprzedawcy, nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, o tym, że mimo zakazu handlu plac targowy funkcjonuje w normalnych warunkach. Ich zdaniem, na widoczne zmiany trzeba będzie jeszcze poczekać co najmniej kilka tygodni.

Zdaniem niektórych sprzedawców z kieleckiego placu targowego, ograniczenie handlu powinno dotyczyć również takich miejsc, jak bazary. 

Wśród mieszkańców Kielc opinie co do słuszności wprowadzanych ograniczeń są podzielone. Zdaniem pani Patrycji jest to dobry pomysł, który sprawdza się także w innych krajach. 

- Pomysł bardzo mi się podoba, ponieważ kiedyś musiałam pracować w weekendy, co było dla mnie dosyć uciążliwe - dodaje.

Z kolei dla Pani Alicji taki zakaz utrudni sytuacje zwłaszcza młodzieży, która będzie miała mniej okazji na to, aby sobie dorobić właśnie w weekendy.

Zgodnie z ustawą, zakupy będzie można robić jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, w dwie niedziele handlowe poprzedzające Boże Narodzenie i jedną niedzielę wypadającą przed Wielkanocą. Kolejne zmiany będą wprowadzane stopniowo, od stycznia 2019 roku, będzie już tylko jedna niedziela handlowa, przypadająca na koniec każdego miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał już w każdy ostatni dzień weekendu z pewnymi wyjątkami. Handlowe będą niedziele przypadające przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą, a także ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Według ustawy nieprzestrzeganie handlu w niedziele wiąże się z nałożeniem kary grzywny w wysokości od tysiąca do stu tysięcy złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution