101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Studiu Politycznym o kandydowaniu Bogdana Wenty na prezydenta Kielc

Data publikacji: 11.03.2018 14:09
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Studio polityczne. Na zdjęciu: Marcin Bugajski - Kukiz' 15, Dominik Tarczyński - poseł PiS, Bartłomiej Zapała - Radio Kielce, Marek Kowalski - Nowoczesna, Artur Gierada - poseł PO i Karol Kliś - PSL
Kielce. 11.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Goście Studia Politycznego komentowali decyzję Bogdana Wenty w sprawie jego kandydowania na urząd prezydenta Kielc. Jak już informowaliśmy, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej będzie reprezentował stowarzyszenie „Projekt Świętokrzyskie". Jak zaznaczył Bogdan Wenta, zdecydował o kandydowaniu nie tylko w wyniku swoich doświadczeń w Parlamencie Europejskim, ale również po obserwacji szerokiej działalności stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie w regionie.

- Interesuje nas nie tylko miasto Kielce, ale również województwo, powiaty i gminy - podkreślił Bogdan Wenta.

Studio polityczne. Artur Gierada - poseł POKielce. 11.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zdaniem Artura Gierady, szefa świętokrzyskiej PO, decyzja Bogdana Wenty jest z pewnością urozmaiceniem kieleckiej sceny politycznej. Wygląda na to, że najbardziej cieszy się z tego Pan prezydent Lubawski i według moich informacji miał on bardzo duży wpływ na taką decyzję. Jego zdaniem, Bogdan Wenta jest znanym sportowcem i przyjacielem Wojciecha Lubawskiego, a obecny prezydent piecze w ten sposób dwie pieczenia na jednym ogniu.

- Z jednej strony rozbija środowisko opozycji w stosunku do siebie związanej z PO, Nowoczesną, a z drugiej strony pokazuje PiS, że ma alternatywę i może rozmawiać z kimś innym - mówi Artur Gierada.

Lider świętokrzyskiej PO odniósł się także do możliwej koalicji PO z Nowoczesną i stowarzyszeniem „Projekt Świętokrzyskie" i stworzenia wspólnej listy podczas wyborów do sejmiku województwa. Jak podkreślił, do tego najpierw potrzebne są rozmowy.

- Ja chcę rozmawiać, ale do tej pory nie wiem, kto jest w „Projekcie Świętokrzyskie". Oczywiście mamy szumne zapowiedzi, a póki co, nic za tym nie idzie. Będę chciał rozmawiać z Bogdanem Wentą, czy bardziej może z Danutą Papaj, bo to ona - jako dyrektor tam decyduje, żeby przyłączyli się i nie rozbijali tej szerokiej koalicji - mówi Artur Gierada.

Jak dodał, bierze również pod uwagę podczas wyborów do sejmiku województwa świętokrzyskiego koalicję z SLD. 

Studio polityczne. Dominik Tarczyński - poseł PiSKielce. 11.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Według posła PiS - Dominika Tarczyńskiego, Grzegorz Schetyna namaścił Bogdana Wentę, a Pan Gierada nie ma teraz żadnych szans na wygraną i to jest oczywiste. Poseł przyznał, że te wybory będą bardzo ciekawe, bo kandydaci będą się bić między sobą, co zwiększa i tak duże szanse kandydata PiS. Dominik Tarczyński dodał, że Bogdan Wenta nie ma żadnego doświadczenia w samorządzie, bo polityka centralna, europejska a samorząd, to są kompletnie inne światy i wpuszczenie kogoś, kto nie miał z tym do czynienia jest ryzykiem.

Studio polityczne. Marcin Bugajski - Kukiz' 15Kielce. 11.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Według Marcina Bugajskiego z Kukiz'15 - Bogdan Wenta wyprzedził krok Grzegorza Schetyny, który chciał go tu nominować jako kandydata PO.

- Zgłosił, że startuje z własnego komitetu i dla niego poparcie PO i Nowoczesnej byłoby kamieniem u szyi lub pocałunkiem śmierci Grzegorza Schetyny, a teraz kreuje się na takiego niezależnego kandydata - mówi Bugajski.

Jak podkreślił, to pokazuje też rozbicie PO w regionie świętokrzyskim.

Studio polityczne. Marek Kowalski - NowoczesnaKielce. 11.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Marek Kowalski z Nowoczesnej uważa, że Kielce zasługują na to, żeby coś się tu zmieniło.

- Potrzeba nam jak najwięcej ciekawych kandydatur i taką jest kandydatura Bogdana Wenty. Udowodnił w swoim życiu, że potrafi odnosić sukcesy zarówno na polu sportowym, jak i w polityce również. Zależy nam na tym, żeby odeprzeć atak PiS na samorządy. Nie wiemy, czy wystawimy swoją kandydaturę - mówi Marek Kowalski.

Studio polityczne. Karol Kliś - PSLKielce. 11.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Karol Kliś z PSL uważa, że Bogdan Wenta jest dobrze znany w Kielcach, ciekawe jest jednak jakie propozycje przedstawi ludziom.

- Zobaczymy też, jakie kandydatury wystawi na poszczególne szczeble samorządu - zaznaczył.

Posłuchaj Studia Politycznego:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution