101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Pierwsza niedziela z zakazem handlu. Jak radzą sobie mieszkańcy regionu?

Data publikacji: 11.03.2018 17:02 / Data aktualizacji: 11.03.2018 18:52
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Kamil Włosowicz , Tomasz Piwko , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Pierwsza niedziela bez handlu
Sandomierz. 11.03.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Dziś pierwsza niedziela wolna od handlu. To wynik ustawy, która weszła w życie 1 marca. Zgodnie z jej założeniami większość sklepów jest dziś zamknięta. Handel prowadzony może być jedynie w piekarniach, cukierniach, kwiaciarniach, na stacjach paliw i w małych sklepikach, w których za ladą stoją sami właściciele. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w regionie.

Kazimierza Wielka:

W Kazimierzy Wielkiej nieczynne są wszystkie markety. Otwarte są jedynie małe, rodzinne sklepiki. W największym kazimierskim centrum handlowym „Paleo” otwarta jest jedynie apteka i kwiaciarnia. 

Kazimierza Wielka. Centrum handlowe „Paleo”11.03.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Jak powiedziała jej właścicielka, Justyna Śliz, jej sklep będzie otwarty w każdą niedzielę. Dodała, że wiele osób podjeżdża dziś pod centrum handlowe.

- Klienci przychodzą i pytają, czy centrum będzie otwarte. Dla wielu mieszkańców sobota i niedziela to jedyne dni, kiedy spokojnie mogą zrobić zakupy – uważa właścicielka kwiaciarni.

Mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej bardzo różnie wypowiadają się na temat zakazu handlu w niedzielę. Jednym wprowadzone rozwiązanie się podoba, bo jak mówią, jeden dzień w tygodniu powinien być wolny od pracy, drudzy mówią, że sami cały tydzień pracują, a niedziela była dla nich do tej pory jedynym dniem w tygodniu, w którym mogli spokojnie zrobić zakupy.

- Na Zachodzie już od jakiegoś czasu ustanowiono niedziele wolne od handlu, u nas powinno być podobnie. Będzie z tym trochę zamieszania na początku, ale z czasem każdy do tego przywyknie – przekonuje Katarzyna Siwonia. - Państwo nie powinno narzucać obywatelom, co mają robić z wolną niedzielą – podkreśliła z kolei inna z mieszkanek.

- Niedziela to jedyny dzień w tygodniu, w którym mogłem do tej pory zrobić zakupy – zaznaczył natomiast jeden z mieszkańców.

Ostrowiec Świętokrzyski:

W Ostrowcu Świętokrzyskim zamknięta była w niedzielę Galeria Ostrowiec przy ulicy Mickiewicza. Zakupów nie można zrobić także w sklepach sieciowych i wielkopowierzchniowych.

Galeria Ostrowiec w pierwszą niedzielę wolną od handluOstrowiec. 11.03.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Na osiedlach otwarte są niewielkie rodzinne sklepiki. Marcin Gregorek i Dariusz Skuza, właściciele niewielkich rodzinnych firm na osiedlu Ogrody mówią, że zauważalny jest wzmożony ruch, nawet trzy razy większy niż tydzień temu. Jak mówią, klienci głównie przychodzą po alkohol. Inne artykuły jak np. chleb nie są już tak chętnie kupowane. Wiosenna pogoda sprzyjała handlowi na Targowisku Miejskim. Tutaj sprzedawane były dziś ubrania, owoce, warzywa i sprzęty gospodarstwa domowego.

Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego są podzieleni w swoich opiniach na temat niedziel wolnych od handlu. Większość jednak uważa, że to dobry pomysł, a dla nich nie będzie to żadne utrudnienie. Mówią, że osoby pracujące w handlu mają czas, który mogą przeznaczyć dla rodziny. Niektórzy ostrowczanie uważają, że to zmiana, do której trzeba będzie przyzwyczaić.

Sandomierz:

W Sandomierzu zamknięte są dziś obie galerie handlowe tj. Sandomierska i Królewska. Nieczynne są także wszystkie „sieciówki” oraz sklepy Spółdzielni Spożywców „Społem”. Otwarte są tylko te miejsca, które - zgodnie z nową ustawą - zostały do tego dopuszczone.

Zakupy można zrobić w małych sklepach na osiedlach i przy głównych drogach. Tam za ladą stanęli właściciele. Pani Alfreda prowadzi sklep przy ul. Lwowskiej w Sandomierzu. Jak powiedziała, jest przyzwyczajona do takiej pracy, ponieważ wcześniej także obsługiwała klientów np. podczas świąt. Wprowadzone zmiany - jak stwierdziła – mogą jej nieco utrudnić planowanie wyjazdów na weekend, bo trzeba będzie zostać w pracy.

Mieszkańcy Sandomierza pytani przez naszą reporterkę o nowe zasady handlu w niedziele przeważnie mówili, że popierają te zmiany, ponieważ zakupy można zrobić w sobotę, a ten jedne dzień powinien być okazją do wypoczynku, do spędzenia czasu z dziećmi, wyjścia na spacer.

Zmiany w przepisach dotyczące zakazu handlu nie obowiązują miejsc targowych. Na giełdzie rolnej w Sandomierzu panował dziś niewielki ruch. Przyjechało kilku rolników ze swoimi warzywami i jabłkami, ale klientów prawie nie było.

Skarżysko-Kamienna:

W Skarżysku-Kamiennej zamknięta jest galeria „Hermes", a także pobliskie centrum handlowe Kaufland wraz z siecią sklepów wielkopowierzchniowych. Czynna jest jedynie apteka.

Zakupy można jedynie zrobić w mniejszych sklepach osiedlowych, gdzie za ladą stanęli ich właściciele. Jak mówili, ruch jest podobny jak w inne niedziele.

Wśród mieszkańców Skarżyska opinie co do słuszności wprowadzanych ograniczeń są podzielone. Zdaniem jednych to dobry pomysł, gdyż zakupy można zrobić w tygodniu. Niedzielę natomiast można spędzić z rodziną. Z kolei inni rozmówcy uważają, iż zamykanie sklepów w niedziele nie jest dobrym rozwiązaniem.

Starachowice:

Także w Starachowicach wszystkie galerie handlowe są zamknięte. W największej z nich „Galardii” w pasażu czynna jest jedynie lodziarnia, bar, bawialnia dla dzieci i kino.

Nie pracują sklepy sieciowe. Zakupy można zrobić w kilku małych sklepach spożywczych na osiedlach.

Najbliższe niedzielne zakupy będą możliwe 25 marca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution