101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Niesamowite emocje i piękne brzmienia na Świętym Krzyżu

Data publikacji: 11.03.2018 19:45
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pieśni pokutne na Świętym Krzyżu
Święty Krzyż. 11.03.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Koncertem Galowym Zakończył się V Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu. W ciągu dwóch dni swoje umiejętności zaprezentowało 37 zespołów śpiewaczych, wokalno- instrumentalnych, chórów i solistów z 5 województw.

Jak podkreśla dr Maria Zawartko z akademii Muzycznej we Wrocławiu, od 5 lat zasiadająca w jury przeglądu, wybór laureatów wcale nie był łatwy.

- Poziom w tym roku był bardzo wyrównany, warto dodać, że w tej edycji przeglądu zgłosiło się bardzo dużo zespołów ludowych. Przy ocenie i wyborze najlepszych jury zwracało uwagę między innymi na intonację, dykcję, oraz emocjonalność przekazu utworów pasyjnych, które wszyscy uczestnicy wykonywali z niesamowitym zaangażowaniem - dodaje.

W każdej z kategorii przyznano po trzy nagrody. W kategorii soliści pierwsze miejsce zajęła Natalia Wyrzyńska, wśród zespołów Wokalnych, zespół Golice,  w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych najlepszy okazał się zespół Cantabile. W kategorii chórów zwyciężył chór Portamento, natomiast wśród zespołów ludowych najlepszy okazał się zespół Echo Łysicy z Bielin. Jak podkreśla Małgorzata Kowalska z zespołu, dla grupy jest to trzeci udział w przeglądzie pieśni pasyjnych, kiedy udało się zając tak wysokie miejsce.

- Wpływ na wybór repertuaru podczas przeglądu mają wszystkie członkinie zespołu. Najczęściej są to stare, niemal zapomniane pieśni z tzw. kantyczek, które rzadko da się usłyszeć podczas przeglądów - dodała.

Zdaniem Małgorzaty Kowalskiej, konkurencja podczas przeglądu z roku na rok jest coraz większa, jednak najważniejszy jest sam udział w tym konkursie, który zwłaszcza w okresie wielkiego postu może być szczególnym wyrazem pokuty i umartwienia.

Wójt Nowej Słupi Andrzej Gąsior podkreśla, że przegląd zyskuje coraz większą renomę nie tylko w regionie, ale w skali całego kraju.

- Pieśni pokutne i pasyjne na Św. Krzyżu o tej porze roku mają szczególną moc jak nigdzie indziej. Wykonywane przez solistów z całej Polski, w surowych warunkach świętokrzyskiego sanktuarium są szczególną formą modlitwy - dodaje.

Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej organizują wspólnie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej oraz gmina Nowa Słupia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution