101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Minister edukacji w Kielcach. Mówiła o zmianach w przepisach dotyczących zdrowia dzieci

Data publikacji: 12.03.2018 06:50 / Data aktualizacji: 12.03.2018 15:00
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Spotkanie z Anną Zalewską - Minister Edukacji Narodowej. Inauguracja cyklu konferencji poświęconych edukacji zdrowotnej w szkole w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej
Kielce. 12.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Obowiązkowe szafki dla uczniów w szkołach oraz ścisła współpraca placówek oświatowych z inspekcją sanitarną to pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej na poprawę edukacji zdrowotnej w Polsce. Anna Zalewska, minister edukacji uczestniczyła dziś w Kielcach w konferencji inaugurującej ogólnopolski cykl spotkań z rodzicami, nauczycielami i dyrektorami szkół.

Jak mówiła, żyjemy w zmieniającej się rzeczywistości i szkoły, ale też rodzice muszą ciągle się uczyć. Dzięki niedawno podpisanemu porozumieniu resortu z Głównym Inspektorem Sanitarnym ta nauka będzie łatwiejsza. Jednym z priorytetów Anny Zalewskiej jest odciążenie uczniów.

- To przede wszystkim lżejsze tornistry. Już prawie 90 procent samorządowców ma szafki w szkołach, za co jestem wdzięczna. Ale jeżeli nie ma szafek w szkole, to placówka ma obowiązek tak zorganizować lekcje, by dziecko nie musiało zbyt wiele dźwigać - twierdzi minister edukacji.

Anna Zalewska wysłała list w tej sprawie do rodziców i nauczycieli. Szefowa MEN liczy, że uwagi, które pojawią się podczas cyklu konferencji poświęconych edukacji zdrowotnej, pozwolą stworzyć precyzyjne i dobre przepisy.

Obowiązkowe szafki w szkołach to jeden z pomysłów na poprawę sylwetki dzieci. Wady postawy to ciągle duży problem w polskich i świętokrzyskich szkołach. O wystąpieniu wad postawy najczęściej decydują kwestie genetyczne, ale przez niedbałe siedzenie w szkolnej ławce czy zbyt ciężki tornister jest ryzyko, że problem się pogłębi. Profesor Jacek Wilczyński z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przebadał około 2 tysięcy dzieci z Kielc.

- Największym problemem są skoliozy. One u nas występują podobnie jak w innych województwach czy krajach europejskich. To około 2 procent dzieci. Ale u znacznie większej liczby występują postawy skoliotyczne - mówimy o około 40 procent uczniów. Nie z każdej postawy rozwinie się skolioza, ale jednak musimy zwracać uwagę na te asymetrie postawy - twierdzi profesor Jacek Wilczyński.

Podczas konferencji mowa była również o innych ważnych aspektach edukacji zdrowotnej. Na przykład zdrowym odżywianiu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution