101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kazimierza Wielka inwestuje. Będzie tężnia i molo

Data publikacji: 12.03.2018 13:58
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Miejski zalew w Kazimierzy Wielkiej
Kazimierza Wielka. 12.03.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W centrum Parku Miejskiego w Kazimierzy Wielkiej stanie tężnia solankowa. To jeden z pomysłów władz miasta, które przygotowują się do rewitalizacji centrum miejscowości. Obiekt ma być jedną z głównych atrakcji turystycznych miejskich zalewów, które także czeka kompleksowa modernizacja.

Ratusz ogłosił już konkurs, który ma wyłonić najlepszą koncepcję urbanistyczno-architektoniczną dla tego miejsca i liczy, że niebawem znajdujące się w centrum miasta zalewy zmienią swoje oblicze.

Ryszard Skowron, naczelnik wydziału inwestycji w kazimierskim ratuszu, informuje, że prace modernizacyjne mają dotyczyć głównie zbiornika nr 1. Ich szczegółowy zakres będzie znany w maju po rozstrzygnięciu konkursu. Naczelnik przypomina, że zalewy powstały w XIX wieku, jako wodne zaplecze dla cukrowni „Łubna”. Podkreśla, że na ich terenie od lat nie prowadzono żadnych prac.

- Przebudowany zostanie na pewno znajdujący się na wyspie budynek i jego najbliższe otoczenie. Obiekt będzie dalej służył jako punkt gastronomiczny. W planach mamy również budowę mola i ścieżek turystycznych wokół zbiorników - dodaje.

Miejski zalew w Kazimierzy WielkiejKazimierza Wielka. 12.03.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Władze miasta planują również budowę tężni solankowej. Burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch tłumaczy, że byłby to duży obiekt z zadaszeniem w formie parkowej altany, pod którą goście mogliby odpocząć korzystając ze zdrowotnych, inhalacyjnych właściwości.

- Integralną częścią każdego uzdrowiska muszą być tereny spacerowe i rekreacyjne, a takie pojawią się w mieście po modernizacji zalewów - dodaje burmistrz.

W projekcie rewitalizacji centrum miasta, oprócz modernizacji terenów wokół zalewów, znalazła się również m.in. przebudowa byłego dworca PKS, miejskiej targowicy i Rynku oraz utworzenie Centrum Aktywności Obywatelskiej w budynku dawnego przedszkola.

Rewitalizacja Kazimierzy Wielkiej będzie kosztowała około 19 milionów złotych. Znaczną część tej kwoty, bo prawie 14 milionów złotych, pokryje unijna dotacja.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution