101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Anna Zalewska dla Radia Kielce: w kwietniu podwyżki dla nauczycieli. Później kolejne

Data publikacji: 12.03.2018 14:46
Autor: Katarzyna Podraza , Karol Żak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej
Kielce. 12.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Już 1 kwietnia pensje nauczycieli wzrosną o ponad 5% - zapowiedziała w Kielcach szefowa resortu edukacji Anna Zalewska. Minister powiedziała, że samorządowcy musieli znaleźć te pieniądze w subwencji oświatowej.

- W ciągu trzech lat podwyżki pensji mają wynieść 15,8% - informuje Anna Zalewska. 

- Oznacza to, że od 1 kwietnia średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie od 147 zł dla nauczyciela stażysty, do 271 zł dla nauczyciela dyplomowanego. Od 1 stycznia przyszłego roku będzie to kolejne 5% i 1 stycznia 2020 roku następne 5%, czyli w ciągu trzech lat podwyżka wynagrodzenia wyniesie w sumie 15,8%, a w gospodarce prognozowane jest 15,9% - powiedziała minister.

Anna Zalewska odniosła się także do planowanych zmian w systemie oceny pracy nauczycieli. Jak dodała, osoby, które otrzymają najlepsze wyniki dostaną do pensji dodatkowe 500 złotych.

- Razem z nauczycielami związkowcami pracujemy nad formułą tej oceny. Projekt rozporządzenia powstanie - mam nadzieję - jeszcze w tym tygodniu. Za 3 lata wybitni i wyróżniający się nauczyciele, ci który są dyplomowanymi nauczycielami będą mieć dodatkowe 500 złotych - zaznaczyła.

Minister Zalewska zapowiedziała także powrót stołówek do szkół.

- Zakończyło się już ankietowanie samorządów, jeśli chodzi o przygotowanie odpowiednich pomieszczeń do tego celu. Chcemy też doprowadzić do innej organizacji zajęć, by pomiędzy lekcjami możliwe były 40-minutowe przerwy, aby dziecko mogło spokojnie zjeść posiłek - dodała. 

Anna Zalewska rozmawiała w Kielcach o priorytetach resortu edukacji. Jednym z nich jest poprawa jakości edukacji zdrowotnej. Ministerstwo chce także objąć uczniów obowiązkową opieką dentystyczną.

W celu poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego uczniów ministerstwo podpisało porozumienie o współpracy między szkołami i oddziałami Sanepidu. W całym kraju odbędzie się kilkanaście konferencji poświęconych bezpieczeństwu i zdrowiu uczniów.

Ministerstwo chce rozwiązać m.in. problem ciężkich tornistrów.

- Już prawie 90 procent szkół ma szafki, ale trzeba się nauczyć korzystać z nich. Jeśli natomiast ich nie ma, to należy tak organizować lekcje, by dziecko nie miało ciężkiego podręcznika - powiedziała.

Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej i Radosław Podsiadły - Radio KielceKielce. 12.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Posłuchaj rozmowy Radosława Podsiadłego z minister Anną Zalewską:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution