101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyjątkowa lekcja patriotyzmu w Opatowie

Data publikacji: 12.03.2018 15:33
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Opatów. Korowód Niepodległości
Opatów. 12.03.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Korowód Niepodległości dotarł do Opatowa. To cykl spotkań z uczniami organizowanych przez wojewodę świętokrzyskiego w ramach projektu „Niepodległa”. Da sali widowiskowej Ośrodka Kultury przyszło dziś prawie 250 dzieci.

Podczas spotkania Marek Jończyk z delegatury IPN w Kielcach przybliżał młodym ludziom historię odzyskiwania niepodległości. Jak mówi, ważne jest to, aby uczniowie poznawali także historię swoich małych ojczyzn, dlatego podczas każdego korowodu, przypominane są ważne historyczne wydarzenia związane z danym terenem.

Jak mówił historyk, Opatów i okoliczne tereny także wpisały się w historię odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Sebastian Majcher i Mikołaj Mendyk mówią, że historią się raczej nie interesują, jednak taka lekcja im się podobała, ponieważ miała inny charakter, niż ta szkolna.

Sebastian Majcher mówi, że poznał dziś kilka ciekawych dat. Jak przyznaje, nie wiedział, że w walkę o niepodległość angażowali się także jego rówieśnicy. Ocenia taką postawę bardzo dobrze, ponieważ ci ludzie byli bardzo dzielni. Z kolei Mikołaj Mendyk przyznaje, że mimo pewnej wiedzy historycznej, dziś poznał nowe fakty, o których wcześniej nie słyszał.

Teresa Stawiarska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Gierczycach mówi, że takie inicjatywy są cenne a uczniowie, poprzez nietypową formę lekcji, są w stanie więcej się nauczyć.

Wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski przypomniał, że inicjatywa ma popularyzować patriotyzm, przybliżać historię i zaszczepić pasję poznawania historii własnej rodziny czy miejscowości. Poprzez korowód dzieci zachęcane są do tego, aby szukały swoich korzeni.

Do tej pory interaktywna lekcja historii odbyła się między innymi w Jędrzejowie, Kielcach, Pińczowie, Stąporkowie czy Ostrowcu Świętokrzyskim.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution