101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Polak-Węgier dwa bratanki. Wiedzą o tym w Kielcach

Data publikacji: 12.03.2018 18:28
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Vive Tauron Kielce - MOL-Pick Szeged
Fot. Włodzimierz Batóg / Radio Kielce

Kielce zorganizują w przyszłym roku Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Obchody na przemian będą odbywać się w miastach polskich i węgierskich. W tym roku ich gospodarzem będzie Veszprem.

Dniom Przyjaźni Polsko - Węgierskiej, ustanowionym decyzjami parlamentów w 2007 roku, patronują Prezydenci obu zaprzyjaźnionych państw.  23 marca spodziewana jest w naszym mieście wizyta prezydenta PR Andrzeja Dudy i Węgier Jánosa Ádera.

Do Kielc przyjedzie również wielu zaproszonych gości reprezentujących m. in. władze samorządowe, świat biznesu, sportu czy kultury Polski i Węgier - poinformował prezydent Wojciech Lubawski.

Zaznaczył, że to najważniejsza uroczystość w partnerstwie węgiersko–polskim. Prezydent wraz z Arturem Sobolewskim dyrektorem Wydziału Kultury, Sportu i Promocji wybiera się do Veszprem, gdzie odbierze „klucze” do przyszłorocznej imprezy.

W przyszłym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, dlatego ten fakt zostanie m. in. uwzględniony w programie obchodów. Zaplanowano m. in.: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Węgrów, którzy ratowali podczas II wojny światowej m. in. żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc wchodzącego w skład 2. Dywizji Piechoty Legionów.

Dodatkowo przewidziane są koncerty, turniej piłki ręcznej drużyn młodzieżowych, pokazy w ramach Tygodnia Filmu Węgierskiego, a także konferencje, seminaria i spotkania przedstawicieli biznesu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution