101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Solidarność: możliwe zmiany w ograniczeniu handlu w niedziele

Data publikacji: 13.03.2018 10:37
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Mieczysław Gójski, zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność Regionu Świętokrzyskiego
Kielce. 13.03.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę podzieliła społeczeństwo. - Z danych, którymi dysponujemy wynika jednak, że nieco ponad 50 procent społeczeństwa popiera te zmiany - powiedział Mieczysław Gójski, zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność Regionu Świętokrzyskiego.

Ostatnia niedziela była pierwszą, podczas której obowiązywał zakaz handlu. Zgodnie z nowymi przepisami zakupów nie można było zrobić w zdecydowanej większości sklepów.

Gość Radia Kielce skrytykował także Platformę Obywatelską, która zapowiedziała złożenie projektu ustawy likwidującej ograniczenie handlu w niedzielę. Przypomniał, że politycy tego ugrupowania od początku byli przeciwni inicjatywie Solidarności.

- Najpierw nich PO wygra wybory, a potem wprowadza zmiany. Naszym zdaniem to nierealny pomysł - powiedział Mieczysław Gójski.

Podkreślił, że za nami dopiero jedna niedziela bez handlu. Trudno więc już oceniać przepisy i wyciągać wnioski. Trzeba poczekać. Choć - jak dodał rozmówca Radia Kielce - niewykluczone, że dojdzie do nowelizacji ustawy. Chodzi m.in o zmianę przepisów w taki sposób, by ustawa określiła "dobę niedzielną bez handlu" rozpoczynającą się o 22.00 w sobotę i kończącą w poniedziałek o 5.00. Według niektórych opinii, bez takiego zapisu handlowcy mogą nadmiernie eksploatować pracowników przed niedzielą bez handlu i zaraz po niej.

Niedzielne zakupy we wszystkich sklepach będą możliwe 25 marca. Zgodnie z nowym prawem, w każdym miesiącu tego roku handlowe będą dwie niedziele - pierwsza i ostatnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution