101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Karetki będą dyżurowały w Pacanowie i Oksie

Data publikacji: 13.03.2018 11:09
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Ambulans. Pogotowie ratunkowe
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przy Ośrodkach Zdrowia w Pacanowie i Oksie od 1 kwietnia rozpoczną się 12-godzinne dyżury karetek pogotowia ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Jak informuje Marta Solnica, dyrektor instytucji, starania o uruchomienie punktu ratownictwa medycznego w obu miejscowościach trwały od kilku lat.

Dodaje, że zarówno Pacanów, jak i Oksa są znacznie oddalone od powiatowych centrów ratownictwa, co znacznie wydłuża czas dotarcia na miejsce zdarzenia służb medycznych. - W pobliżu obu miejscowości są trasy szybkiego ruchu i często dochodzi do wypadków. Są to zarazem miejsca oddalone od szpitali. Pacanów leży około 30 kilometrów od Buska-Zdroju, więc zanim na miejsce dojedzie karetka musi upłynąć trochę czasu. Załoga stacjonująca na miejscu  szybciej dotrze do potrzebujących pomocy, co ma decydujące znaczenie w sytuacji zagrożenia  życia.

Wójt Pacanowa, Wiesław Skop, tłumaczy, że samorząd zabiegał o uruchomienie dyżurów pogotowia odpowiadając przede wszystkim na apele mieszkańców i analizując wzrastający ruch turystyczny w miejscowości. W ubiegłym roku Pacanów i tamtejsze Centrum Bajki odwiedziło około 175 tysięcy turystów. - Zdarzały się przypadki omdleń, zasłabnięć czy potrąceń. Droga karetki z Buska-Zdroju czy ze Staszowa oddalonego o około 25 kilometrów znacznie się wydłuża, co innego jeśli będziemy ją mieć na miejscu - stwierdził wójt.

Samorząd Pacanowa przygotował już dla dyżurujących ratowników pomieszczenie w tamtejszym Ośrodka Zdrowia. Dwuosobowa załoga ratowników będzie pełnić dyżur od godziny 10:00 do 22:00 każdego dnia.

Na terenie województwa świętokrzyskiego do tej pory działało 10 punktów Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego funkcjonujących poza obrębem miast powiatowych. 6 z nich funkcjonuje w powiecie kieleckim. Podobne punkty działają również w Sędziszowie, Łoniowie, Połańcu i Ożarowie. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution