101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejna duża inwestycja w Kielcach zagrożona

Data publikacji: 13.03.2018 14:41
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

14.07.2016 Kielce. LO im. Norwida. III Liceum Ogólnokształcące.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy III Liceum Ogólnokształcące w Kielcach będzie miało wymarzoną halę sportową? Szkoła właśnie otworzyła oferty przetargowe. Niestety, nawet najniższa kwota jest znacznie większa od 6 milionów, którymi dysponuje „Norwid”. Jak mówi Andrzej Zdeb, dyrektor III LO, najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyła firma Budowlane Prace Izolacyjne - Jan Tyrała, która chce za budowę hali około 7 mln 400 tysięcy złotych.

To kolejny przetarg budowlany w Kielcach, gdzie oferty przekraczają znacznie pierwotne kosztorysy inwestycji. Z tego powodu nie udało się m.in. rozstrzygnąć przetargu na modernizację dworca PKS. Wzrost cen na rynku usług budowlanych boleśnie odczuło również Centrum Kształcenia Praktycznego. W tym przypadku radni zgodzili się, by dostało ono dodatkowe 4.5 miliona złotych, ale mimo tego firma, która wygrała przetarg nie podpisała umowy na budowę siedziby CKP.

Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc wierzy, że w przypadku hali przy „Norwidzie” radni zgodzą się dać dodatkowy milion sto tysięcy złotych.

- Tę kwotę możemy pozyskać dwojako. Albo wziąć kredyt, albo skorzystać z pieniędzy, które mieliśmy zarezerwowane na inne projekty, ale marszałek nie przyznał nam na nie unijnego dofinansowania. Dzięki temu możemy zagospodarować wkład własny, który trzymaliśmy w tym celu - tłumaczy Andrzej Sygut.

Jak przykład podaje dawną synagogę, gdzie miasto chciało utworzyć Centrum Lalki Teatralnej, ale projekt nie dostał unijnego dofinansowania. Dyrektor „Norwida” liczy na przychylność radych, bowiem hala jest jego szkole niezwykle potrzebna.

- Mam obecnie 630 uczniów, nie ma możliwości, żeby mogli oni swobodnie korzystać z naszej malutkiej sali gimnastycznej. Poza tym w budynku nowej hali powstaną nowe pomieszczenia rehabilitacyjne dla młodzieży niepełnosprawnej oraz pięć sal lekcyjnych. Bez nich za dwa lata zapowiada się tragedia, bowiem będziemy mieli wówczas dwa różne roczniki klas pierwszych:  absolwentów gimnazjów oraz pierwszych absolwentów ośmioklasowych szkół podstawowych - tłumaczy Andrzej Zdeb.

Jacek Wołowiec, radny z Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta uważa, że warto dołożyć pieniądze „Norwidowi”.

- Odkładanie na później inwestycji nie ma sensu. Ceny na rynku budowlanym najprawdopodobniej nie spadną - twierdzi.

Radni o dodatkowych pieniądzach dla III Liceum, decydować będą już podczas czwartkowej sesji.

Miasto nie zamierza natomiast dokładać pieniędzy I Liceum Ogólnokształcącemu, które również chciało wybudować halę sportową. Szacunkowy koszt tej inwestycji to ponad 10 milionów złotych, a zdaniem Andrzeja Syguta jest to zdecydowanie zbyt dużo.

Prawie na pewno powstanie za to nowoczesna hala sportowa przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ulicy Jagiellońskiej. Jednak w tym przypadku, miasto może liczyć na duże dofinansowanie ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki. To dlatego, że w tym roku rozpoczęła tam działanie Szkoła Mistrzostwa Sportowego prowadzona przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Natomiast od września zacznie tam funkcjonować również Liceum Mistrzostwa Sportowego prowadzone przez gminę Kielce.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution