101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kolejne spotkanie festiwalowe na Plantach

Data publikacji: 13.03.2018 15:20
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

Kamienica przy ul. Planty 7. Siedziba Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Kielce. 26.01.2017 / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W ramach I Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój”, który odbywa się w Kielcach, dziś prof. dr hab. Dariusz Doliński będzie mówić o „Eksperymencie Milgrama” powtórzonym w Polsce.

W latach 1961-1962 psycholog Stanley Milgram przeprowadził eksperyment, który miał sprawdzić, jak wielki poziom posłuszeństwa panuje wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że wielu uczestników badania było w stanie razić prądem elektrycznym drugą osobę, ponieważ „taki otrzymali rozkaz". Eksperyment naukowca był wielokrotnie powielany w innych państwach. Wyniki badań za każdym razem zaskakiwały naukowców. Podobny test został powtórzony przez psychologów z wrocławskiego wydziału Uniwersytetu SWPS. To właśnie prof. Dariusz Doliński razem z dr. Tomaszem Grzybem przeprowadził w Polsce replikację słynnego eksperymentu Stanleya Milgrama.

Dzisiejszy wykład pt. „Do bólu prawdziwi” dotyczyć będzie wyników powtórzonego w Polsce eksperymentu o posłuszeństwie, nazywanego też eksperymentem autorytetu-uczestnik ma wcielić się w rolę nauczyciela i na wyraźne polecenie eksperymentatora   wymierzać uczniowi coraz wyższą karę za złe odpowiedzi na pytania Podczas spotkania poruszony będzie też temat konformizmu Polaków w obliczu trudnej sytuacji, a także do czego może prowadzić ślepe posłuszeństwo.

Prof. Dariusz Doliński jest członkiem korespondentem PAN oraz prezesem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej i kierownikiem Katedry Psychologii Społecznej na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. To autor około 200 publikacji, m.in. „Przypisywanie moralnej odpowiedzialności”, „Orientacja defensywna”, „Psychologia wpływu społecznego”, „Posłuszni do bólu”.

Spotkanie z prof. Dariuszem Dolińskim rozpocznie się o godz. 18.00. w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. J. Karskiego przy ul. Planty

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution