101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

„Boczny deszcz” powraca. Będzie tournee

Data publikacji: 13.03.2018 15:42
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

„Boczny deszczy”, czyli „Sideways rain”, to spektakl Kieleckiego Teatru Tańca, który zostanie zaprezentowany na dużej scenie Kieleckiego Teatru Tańca po 20 miesiącach od jego premiery, we wrześniu 2016 roku.

Pierwotnie, widowisko zostało stworzone dla tancerzy szwajcarskiej grupy Alias. Fundacja Umysł/Ciało zaproponowała autorowi układu - Guilherme Botelho, zaadaptowanie szwajcarskiego spektaklu w Polsce. Prezes Fundacji Edyta Kozak informuje, że strona szwajcarska skontaktowała się z nimi, aby pomogli w znalezieniu odpowiedniego zespołu w Polsce.

- Po premierze spektaklu „Poza horyzont” w choreografii Jacka Przybyłowicza w Kielcach, od razu wiedziałam kogo zaproszę do współpracy przy tym projekcie - dodała.

„Sideways rain”, będzie prezentowany po ponad półtorarocznej przerwie, ponieważ dopiero teraz udało się uzyskać środki na tournee, w które wyruszy zespół. Edyta Kozak podkreśla, że pomysł jego stworzenia dla tego spektaklu pojawił się od razu po premierze.

- Oczywiście chcieliśmy od razu wyruszyć w trasę, ale w grę wchodzą duże koszty a także kwestie logistyczne związane z projektem - podkreśliła.

Spektakl zostanie pokazany m.in. w Białymstoku i Lublinie, zwieńczeniem trasy będzie występ w Kielcach, który zaplanowany jest na Światowy Dzień Tańca przypadający 29 kwietnia. Wicedyrektor KTT Grzegorz Pańtak zaznacza, że informacja o tournee bardzo ucieszyła cały zespół jak i dyrekcję.

- Jeżeli chodzi o wznowienie z jednej strony jest to łatwiejsze, ponieważ choreograf nie błądzi podczas poszukiwań, a tancerze nie tracą czasu na zbędne powtórzenia. Natomiast może pojawić się problem z kreacją, ponieważ partie układu były pierwotnie tworzone dla określonego tancerza i nie zawsze to, jak pokażemy naszą rolę, może podobać się choreografowi. „Sideways rain” jest bardzo wymagający fizycznie. Tancerze na scenie muszą pokonać blisko 10 kilometrów, a przy tym pozostać naturalnymi co przy zmęczeniu jest trudnym zadaniem - podkreślił.

W spektaklu biorą udział tancerze z Kielc, a także Szwajcarii, jak również tancerze niezależni. Próby do widowiska, na których będzie m.in. obecny Guliherme Botehlo, rozpoczną się w kwietniu w siedzibie KTT.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution