101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rak piersi - nowotwór, który najczęściej zabija Polki

Data publikacji: 14.03.2018 13:39
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
dr Piotr Kędzierawski ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

dr Piotr Kędzierawski ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii
Kielce. 14.03.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. Z obecnie żyjących, co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Biorąc pod uwagę wzrostowy wskaźnik zachorowalności, istnieje realne zagrożenie zwiększenia się liczby Polek, które zachorują w najbliższej przyszłości na ten nowotwór.

O leczeniu raka piersi rozmawialiśmy z dr n. med. Piotrem Kędzierawskim specjalistą radioterapii, koordynatorem Breast Cancer Unit w ŚCO.

Panie doktorze, nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65 roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat. Czy na rak piersi chorują też panowie ?

Tak, jest to nowotwór, który dotyka także mężczyzn. Co prawda panowie rzadko zapadają na ten rodzaj choroby, muszą jednak mieć świadomość, że może się im przytrafić. Mężczyźni nie dopuszczają do siebie myśli, że rak piersi może stać się również ich problemem.

Panie doktorze, co dzieje się z kobietą, która już wie, że ma raka piersi?

W ostatnich 5 latach bardzo dużo zmieniło się w podejściu do takich pacjentek. Chora zostaje objęta kompleksową opieką. Grupa specjalistów skupionych w specjalnym zespole do leczenia raka piersi (Breast Cancer Unit w ŚCO) od chwili zdiagnozowania choroby do momentu całkowitego wyleczenia opiekuje się w sposób indywidualny pacjentką. Chodzi o to, by terapię dobrać stosownie do rodzaju nowotworu, jego zaawansowania, stopnia złośliwości, a także stanu ogólnego chorej, rokowań i tak dalej.

Czy to znaczy, że każda pacjentka będzie leczona inaczej?

Nie do końca. Są pewne zasady, których zawsze się trzymamy. Na przykład to, że obowiązkowym elementem walki z rakiem piersi jest jego chirurgiczne usunięcie. I to się na razie nie zmienia. Indywidualnie natomiast podchodzi się do pozostałych etapów. W zależności od przypadku lekarze zlecają radioterapię, chemioterapię. Są także różne zakresy operacji. Coraz częściej prowadzimy operacje oszczędzające pierś, a coraz rzadziej całkowitą mastektomię. Niektóre z pań poddawane są procesom rekonstrukcji piersi. Wszystko zależy od przypadku.

Kto wchodzi w skład Breast Cancer Unit ?

Lekarze różnych specjalizacji, ale także psycholodzy, psychiatrzy, rehabilitanci i terapeuci. Założenie działania zespołu jest takie, by kobiety, które walczą z chorobą miały wsparcie podczas całego procesu leczenia, a także po jego zakończeniu. Staramy się tak dobierać terapię, by panie były prowadzone przez tych samych lekarzy podczas całego leczenia. To dobrze wpływa na psychikę pacjentek. Bardzo ważne jest to, by chora czuła się bezpiecznie i była spokojna.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution