101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kary finansowe za zniszczenie kontrowersyjnej wystawy

Data publikacji: 16.03.2018 11:18 / Data aktualizacji: 16.03.2018 12:00
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Po 300 złotych grzywny, pokrycie kosztów wyrządzonych szkód oraz opłacenie kosztów sądowych – to kara dla 3 osób, obwinionych o zniszczenie wystawy dotyczącej homoseksualizmu, prezentowanej na kieleckim Rynku. Czwarty z nich – Konrad M. musi zapłacić karę grzywny w wysokości 100 złotych oraz pokryć koszty sądowe. W Sądzie Rejonowym w Kielcach zapadł dziś wyrok w tej sprawie.

Sędzia Kamil Czyżewski, w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że z dowodów jasno wynika, że doszło do zniszczenia mienia.

– Prawo własności jest zagwarantowane obywatelom przez konstytucję. To, że nie zgadzają się państwo z treścią, którą niesie np. ta wystawa, nie oznacza, że można ją niszczyć. Nie ma takiego prawa – mówi sędzia Kamil Czyżewski.

Pełnomocnik właściciela zniszczonej wystawy - mecenas Kacper Chołody wnosił o ograniczenie wolności obwinionym, naprawienia przez nich części szkody i przeproszenia w lokalnych mediach pokrzywdzonej fundacji. Zdaniem prawnika, obwinieni nie wykazywali skruchy i w przyszłości mogą zachować się podobnie. Z kolei obrońca Leszek Sikora wnosił o uniewinnienie swoich klientów.

– To z uwagi na brak jakiejkolwiek szkodliwości społecznej zarzucanych czynów. Moim zdaniem szkodliwa była wystawa zorganizowana przez pokrzywdzonych – twierdził.

W trakcie rozprawy obwinieni prowokowali stronę pozywającą. Jeden z nich przyniósł na rozprawę plastikowe elementy, które miały być zadośćuczynieniem za te, które odcinał przy demontowaniu wystawy. Na takie zachowanie ostro zareagował sędzia Kamil Czyżewski.

- Czy ktoś z państwa chce wylecieć z sali?! To jest sąd, a nie knajpa! Na happeningi jest miejsce przed sądem, a nie na sali rozpraw. Sąd nie życzy sobie tego typu zachowań, nikt nie będzie nas wciągał w żadne polityczno-ideologiczne rozgrywki – podkreślił sędzia.

Wystawa, przygotowana przez Fundację "Życie i Rodzina" prezentowana była w Kielcach we wrześniu ubiegłego roku. Zgodę na jej ustawienie wydał Miejski Zarząd Dróg. Dysponentem banerów było Stowarzyszenie Kultura i Demokracja CIVIS Kielce, które w sądzie wystąpiło po stronie pokrzywdzonych. Banery zostały zniszczone podczas tzw. Czarnego Protestu, który odbył się 3 października. Funkcjonariusze policji oszacowali straty na ponad 440 złotych, dlatego sprawa została zakwalifikowana jako wykroczenie, a nie przestępstwo. Obie strony rozważają apelacje od wyroku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution