101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Medal i awans dla kombatanta z Ożarowa

Data publikacji: 21.03.2018 15:40
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Awans i odznaczenie dla Zbigniewa Blinowskiego podczas sesji Rady Miejskiej w Ożarowie
Ożarów. 21.03.2018 / Fot. Michał Ślusarz

92-letni kombatant, porucznik Zbigniew Blinowski ps. „Ostry” z Ożarowa, decyzją Ministra Obrony Narodowej otrzymał żołnierski awans. Został dziś także odznaczony złotym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Kapitan Zbigniew Blinowski był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych od stycznia 1943 roku, do kwietnia 1944 roku. Należał do oddziału Ścibora, a potem Dymszy. Następnie do połowy stycznia 1945 roku służył w Armii Krajowej w oddziale Kruka.

Kapitan z dumą przyjął dzisiejszy awans oraz medal. Mówi, że w czasie wojny za ojczyznę walczyło wiele ludzi, m. in. w Narodowych Siłach Zbrojnych i w Armii Krajowej. On sam zaczął walkę w wieku około 20 lat. – Ja miałem dużo szczęścia. Sam się dziwiłem, że innym nie uchodziło byle co i zaraz ginęli rozstrzelani – wspomina.

Grażyna Tomaszewska, rodowita ożarowianka złożyła kapitanowi publiczne podziękowania za walkę. Jej rodzina wiele zawdzięcza żołnierzowi, ponieważ ojciec i ciotka mieli zginąć z rąk gestapo. Oddział, w którym służył Zbigniew Blinowski, udaremnił rozstrzelanie. – Pan kapitan Blinowski przyłożył rękę do tego, że żyję – mówi Grażyna Tomaszewska.

Michał Ślusarz, prezes stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci mówi, że dzięki staraniom kapitana, w Ostrowcu 10 lat temu powstało rondo imienia Narodowych Sił Zbrojnych. Michał Ślusarz oraz inni członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych podjęli działania, aby Zbigniewa Blinowskiego uhonorować medalem. Nie spodziewali się, że otrzyma także awans. Dodaje przy tym, że właśnie na tym polega działalność Ostrowieckich Patriotów, na upamiętnianiu bohaterów. – Teraz nie ma wojny, a my w ten sposób walczymy, oddajemy cześć w imię hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” – tłumaczy.

Kapitan Zbigniew Blinowski jest członkiem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, koło nr 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także honorowym członkiem Związku Strzeleckiego „Strzelec”. W 1999 roku otrzymał tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution