101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Komórki macierzyste to święty Graal medycyny

Data publikacji: 22.03.2018 13:20
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Łukasz Zieliński dyrektor Działu Badawczo  Rozwojowego w spółce ArtMedik

Łukasz Zieliński, dyrektor Działu Badawczo - Rozwojowego w spółce ArtMedik
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Mleko mamy, to magiczny płyn, który od lat wzbudza zainteresowanie wielu badaczy, a lekarze na każdym kroku podkreślają jego bezcenne właściwości dla dziecka. Nie da się go zastąpić żadną inną mieszanką, bo jest nie do podrobienia. O właściwościach komórek macierzystych zawartych w mleku matki rozmawialiśmy z Łukaszem Zielińskim, dyrektorem Działu Badawczo - Rozwojowego w spółce ArtMedik.

- Jaki jest skład mleka kobiecego?

Mleko mamy w 90% składa się z wody. Pozostałe 10% to białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Skład mleka zmienia się na przestrzeni laktacji kobiety i dostosowuje się do potrzeb noworodka.

- W takim mleku oprócz składników żywieniowych znajdują się też komórki macierzyste. Dlaczego są tak ważne?

Komórki macierzyste są oceniane jako święty Graal medycyny. Są one przydatne w leczeniu około 80. chorób, w tym onkologicznych. Można również hodować niektóre tkanki, np. skórę. Komórki macierzyste pozwalają ponadto rozwijać przewód pokarmowy dziecka, a z przewodu pokarmowego przenikają do innych organów i tam wspierają ich rozwój. Wraz z bakteriami działają również jako taka tarcza ochronna.

Nasze laboratorium inżynierii komórkowej jako pierwsze w Polsce rozpoczęło badanie komórek macierzystych zawartych w mleku kobiecym.  

- Jak się je selekcjonuje z mleka kobiecego?

Komórki można izolować z samego mleka. Współpracujemy z położnymi ze Szpitala Kieleckiego i one uzyskują mleko od naszych pacjentek. To mleko jest przekazywane do laboratorium inżynierii komórkowej i z tego płynu staramy się wyizolować takie stałe frakcje, czyli te komórki. Następnie zamykamy je w specjalnych butelkach hodowlanych i namnażamy w inkubatorach, w których panują podobne warunki, jak w ciele człowieka.

- Szpital Kielecki chciałby utworzyć w swoich strukturach pierwszy w regionie bank mleka.

Tak, rzeczywiście takiego banku w województwie świętokrzyskim nie ma. W Polsce jest ich kilka. My jako naukowcy i tak zajmujemy się mlekiem kobiecym i zawartymi w nich komórkami macierzystymi, także gotowi jesteśmy podjąć się takiej misji.

- Macie w planach ogólnopolską koalicję na rzecz badań nad mlekiem matki i komórkami macierzystymi.

Na początku tego roku wysłaliśmy zaproszenie do różnych, istotnych organizacji w Polsce, które zajmują się zdrowiem matki i dziecka w celu zawiązania właśnie takiej koalicji. Do współpracy zaprosiliśmy szpitale, organizacje rządowe i instytucje badawcze. Celem takiej koalicji będzie promowanie karmienia piersią oraz badań nad komórkami macierzystymi mleka matki.   

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution